| TearsOfBlood a întrebat:

Salutari,am o problema. Sunt intr-a 8a. Am luat note cam mici la simulari si mi-e frica sa nu iau si la examen. Am luat 6.50 la mate si 6.80 la romana. Eu sincer cred ca meritam mai mult de atat. Am refacut subiectele si la meditatii si la romana imi iesea aproximativ 9 si la mate aproximativ 8. Stiu ca profesorii sunt foarte exigenti cand vine vorba de corectat subiecte de la simulari si ca notele sunt mai mici decat notele reale.
Imi este greu sa invat pe rupte cum fac alti copii. Poate pentru ca nu imi place foarte mult sa invat unele chestii si ma plictisesc sau pentru ca vreau sa ma joc la calculator.
Va rog sa imi spuneti ce as putea face ca sa nu se supere parintii mei pe mine cand afla si ce sa fac ca sa invat mai mult si sa imi placa.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie să-ți placă (nu neapărat, oricum); e suficient să te gândești că fără școală, n-ai nicio șansă în viață. Ai tăi n-or să te țină la infinit; și ce-o să faci când, pe la 30 de ani, o să te pricepi doar să te joci pe calculator (dar nu ești în stare să scrii nici măcar o cerere de angajare)? Asta ar trebui să te motiveze...
Ca să nu se supere, n-ai ce face; ei oricum se vor necăji. Problema e cum le prezinți faptul că ai tras o învățătură din asta și că ești dispus să faci tot posibilul să recuperezi până la examen.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa-ti propui un obiectiv care sa te motiveze. Eu sincer invat ca sa ajung la cel mai bun liceu din oras si am luat la simulari 9, 20 si 9, 75. Nu tocesc ci doar am fost atenta in clasa.
Presupun ca stii ce ai gresit si daca nu ai inteles din clasa atunci intreaba-ti profesorii, sunt sigura ca vor intelege si te vor indruma.
Pe de alta parte trebuie sa fi constant si nu poti sa te astepti ca acum, daca nu ai invatat fiecare lucru, sa iei note-minune. Nu vreau sa te descuranjez dar poate ai o problema de atentie. Daca faci meditatii inseamna ca ar trebui sa stii mai bine ca inainte, nu?
Colegii tai inteleg? Roaga-i sa-ti explice si tie cand nu stii un lucru, nimeni nu-i perfect si nu ne nastem atotstiutori asa ca gaseste-ti un tel, chiar si sa nu-i dezamagesti pe parintii tai poate fi unul.
In ceea ce priveste supararea parintilor tai e cu siguranta datorata faptului ca poti sa inveti dar nu acorzi suficient timp. Daca te motiveaza gandeste-te ca exista oamenii care pur si simplu nu pot sau ca o sa te intreaca cei prosti iar tu o sa ramai desteptul de la coada.
Sau gandeste-te cum o sa fie ultima zi inainte de examene: nu o sa poti invata tot. Lasa jocurile si calculatorul pentru vacanta happy Daca intri la liceu fii sigur ca o sa ai timp pentru toate happy BAFTA

| thezbx a răspuns:

Simularile sunt corectate de doi profesori care nu te cunosc. si nu sunt exigenti, corecteaza exact dupa bareme, acestea sunt notele reale, nu alea care le iei la clasa. profesorul de la clasa zice "aaa, asta ii copil bun, ia sa ii mai dau 0, 1 aici 0, 2 aici" si uite cum cresc notele. ca iti place, ca nu iti place problema ta, eu zic sa pui mana sa inveti si sa lasi calculatorul daca vrei sa ajungi la un liceu bun ca mai apoi sa faci o facultate sa lucrezi si SA AI CE MANCA. ca in ziua de astazi trebuie sa platesti daca vrei sa traiesti!