| anonim_4396 a întrebat:

Salutări!

Cum ajungi functionar public?

Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prin cunostinte

| sierra1 a răspuns:

Ocupi una din următoarele funcții (și mai sunt...)
1. secretar general al Guvernului și secretar general adjunct al Guvernului;

2. consilier de stat;

3. secretar general și secretar general adjunct din ministere și alte organe de specialitate ale administrației publice centrale;

4. prefect;

5. subprefect;

6. secretar general al prefecturii, secretar general al județului și al municipiului București;

7. director general din cadrul ministerelor și al celorlalte organe de specialitate ale administrației publice centrale;

8. director general adjunct, director și director adjunct din aparatul ministerelor și al celorlalte organe de specialitate ale administrației publice centrale;

9. secretar al municipiului, al sectorului municipiului București, al orașului și comunei;

10. director executiv și director executiv adjunct ai serviciilor publice descentralizate ale ministerelor și ale altor organe de specialitate ale administrației publice centrale, precum și în cadrul aparatului propriu al autorităților administrației publice locale;

11. șef serviciu;

detalii:
https://lege5.ro/......e-161-2003

| Yurisa a răspuns:

Concurs sau examen. Toate informatiile le gasesti pe site-ul Anfp
http://www.anfp.gov.ro/

| mgtow a răspuns (pentru Yurisa):

Pana ajunge la concurs se baga neamurile lu x si y pe acolo laughing

| Yurisa a răspuns (pentru mgtow):

Nu neaparat