| 44TheSinner44 a întrebat:

Salutari!
Ne vom intoarce la scoala de pe 7 decembrie?

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar in ce an?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De unde pana unde? Nu, mai ales ca incepe vacanta de iarna.

Sau te referi la alegeri? laughing

| Wr3nch a răspuns:

Nah, poate in ianuarie daca e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform documentului executivului european, Comisia Europeană recomandă o perioadă tampon (o vacanță prelungită pe lângă cea de iarnă), pentru a menține situația ușor-controlabilă. Cel mai probabil cursurile vor fi susținute online până după vacanța de iarnă.

La noi încă nu s-a dezbătut acest lucru, deci cel mai probabil, pănă la finalul semestrului 1, cursurile se vor desfășura online.

| anonima188888 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa nu fie februarie ca e deja prea tarziu sa mai recuperam, mai ales cei de la tara, cei mici si cei de a 8 a si a 12 a

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonima188888):

Totul ține de rata de incidență a infectării raportată la fiecare județ. E adevărat că în acest moment ne aflăm în stare de urgență la nivel național. Dacă nu se va considera ca fiind o decizie corectă prelungirea acesteia, totul se va raporta la fiecare județ în parte conform ratei de incidență a infectărilor.

București a luat decizia de a închide școlile, teatrele șamd atunci când rata a fost de 3 la mia de locuitori. La momentul actual, rata de incidenta este de 5.69, în Constanța fiind de 7.35.

| anonima188888 a răspuns (pentru anonim_4396):

E stare de alerta, chiar daca nu prea e, ca închise sunt doar scolile si restaurantele daca nu ma insel, ca la piete o sa le dea drumul happy, într-adevăr, ar fi bine ca fiecare judet sa decida la nivel local. sunt sate cu incidenta 0 in care elevii nu merg la scoala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar in 2025

| anonima188888 a răspuns:

In principiu, pe 9 expira acele 30 de zile, la 2 zile dupa alegeri. ministrul educatiei nu a zis nimic despre februarie, asta e doar un zvon infirmat. dar da, e posibila o prelungire pana in ianuarie, in conditiile in care nu scad cazurile. teoretic, au scazut, practic, nu se stie. eu tot sper sa le redeschidă acum, deoarece creșterea nu a fost din cauza noastră, a elevilor si a profesorilor, ci din cauza statiunilor montane si a cluburilor unde nu s-a purtat masca. diriginta mea a zis doua lucruri: ca a primit de la directorul adjunct vestea ca se pregătesc de redeschidere pe 9, dar ulterior i-a zis dansei o secretara ca dupa anul nou, dar ma gândesc si eu logic, ca directorul adjunct știe mai multe decat secretara. doamne ajuta sa ne intoarcem, deoarece e greu sa stam 7 ore in fata unui ecran. eu una sunt mai epuizata decat cand mergeam la scoala si am început sa am probleme cu ochii de cand cu online.ul astasad

| Ștefaniq a răspuns:

Niciodată nu ne mai întoarcem, crăpăm cu toții.

| GabiIancu2001 a răspuns:

Salutare.Daca va întoarceți la scoala în februarie sunteti norocoși, dar sincer nici macar atunci nu ii vad pe tembelii ăștia sa le deschida. Chiar dacă au scazut cazurile, după alegeri o sa creasca iar, pentru ca asta se vrea, sa fim o țară plina de prosti.