| maxdaymond a întrebat:

Salutari sunt clasa a 8-a as vrea sa intru la liceul Dinu Lipatti la muzica ectiunea, chitara... din pacate nu am facut nici-un fel de lectii, ore etc cu un profesor la chitara. Am invatat de capul meu asa cum sa cant, cum sa citesc o tabulatura etc ma rog, ce sanse as avea? odata ce intru s-ar putea sa trebuiasca sa fac niste meditatii sau ceva de genu? va rog am de ales ori liceu militar ori dinu lipatti.deci, orice raspuns e bine venit...

4 răspunsuri:
| bybyana21 a răspuns:

Deci,
Eu am fost in clasele 1-4 la Dinu Lipatti, si nu ti-l recomand.
Se pune fff putin accent pe invatatura, fff mult accent pe instrument. Cel putin la mine, si la frate-miu care e de o seama cu tine, ne pierdeam 5 ore pe saptamana cu pian si teorie muzicala. Plus ca sunt numai rromi, pe frate-miu l-am amenintat ca il bat daca nu le da nu stiu ce pana maine, nu a reusit sa faca nimic fara tata ca era mai mic.
Eu, atunci cand am vrut sa intru la Lipatti (clasa I), nu m-au lasat fara pile. Adica a trebuit a fac meditatii 2 luni cu directoarea, si lasa de dorit calitatea liceului.
Trebuie sa dai un examen, la pian era fara partitura, o melodie de 2-3 pagini, cantata la perfectie si asa intri, deci nu prea vad sansele. Oricum nu pierzi nimic.
Eu sunt a VI-a si ii multumesc domnului ca nu mai sunt la scoala aia de incompetenti.
Sper ca te-am facut sa-ti deschizi ochii. O zi buna!

| Fresh a răspuns:

Salutare eu sunt la Dinu Lipatti probabil vom fii colegi laughing si eu trec a 9-a ma rog. cred ca poti intra in liceu mai exerseaza si vb cu parintii tai sa faci niste meditatii dar s-ar putea sa intrii in liceu tongue bafta happy

| Fresh a răspuns:

Ce Doamne iarta-ma zici ca nu e nici un romm care sa nu fie de treabaa straight face

toti sunt de treaba nu te lua dupa ea straight face sunt in Lipatti de 8 ani straight face

| bbyu2 a răspuns:

Eu zic ca de intrat e posibil sa intri, dar de rezistat nu stiu daca rezisti pentru ca nivelul e mare la liceu la sectia instrumentalawinking