| ronazozole a întrebat:

Salz! Am niste intrebari pentru cei ce sunt clasa a 9-a la profilul filologie, legate de materii:1. ce se face la chimie? 2. dar la fizica? 3.la matematica? 4.la geografie? 5.cum e materia asta numita logica? daca puteti sa imi dati la toate materiile enumerate mai sus niste titluri de capitole sau niste nume de lectii de la fiecare materie v-as fi recunoscator. dau funda pentru cel mai complet raspuns

2 răspunsuri:
| Azalea a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te duci la filologie, serios, mai gandeste-te

| Bebe_7500 a răspuns:

Hei. :*
păiiiii.
Materia de la chimie este in general alcătuita din recapitulări ale materiei de clasa a 8-a, adică baze, acizi, substanţe, etc. Bineinteles cu cateva forumule noi, teorii mai detaliate, etc.
Fiziă- optică( lentile concave, convexe), forta de atractie, gravitatie, campul magnetic, etc.
matematică ( geometrie-vectori, pitagora, şi in general forumulele acelea care se aplica pentru un triunghi dreptunghic a catetei, a h, etc. puncte coliniare, cercul circumscris, etc)
geografie -sistemul solar, relieful in general, climatele globului, hidrografia, oceanul planetar, etc.
logică - e in general de analiza comunicarii, adica a propozitiilor. Ctaeva titluri : propozitii logice, silogismul, negatia, propozitii categorice, premise, etc.
cam asta este :* etse destul d eusor, mai putin la mate si fizica, chimie. sigh sper că te-am ajutat!