| Baiattt a întrebat:

Saptamana viitoare incep inscrierile la facultate si am cateva nelamuriri :
1. Cand ma duc sa ma inscriu trebuie prima data sa ma duc sa platesc taxa de inscriere de 1 milion sau cat si imi da o chitanta pe care trebuie sa o dau la inscriere langa celelalte documente si dupa ce confirm locul platesc doar acei 10 milioane si gata nu? Sau cum ca nu prea inteleg!?
2. Taxa de scolarizare am vazut ca ii de 29 de milioane si am auzit ca se poate plati in 3 transe.Este adevarat? Adica atunci cand confirm locul platesc 10 milioane si dupa in ianuarie sau cand a doua transa cred ca de 10 si in aprilie-mai a treia de 9 sau cat.Asa e sau?
3.Vad ca imi trebuie o adeverinta care sa constate ca sunt apt de facultate.Am auzit ca pot face rost de la medicul de familie.Dar adeverinta aceea trebuie platita sau este gratis? Daca trebuie sa platesc cam cat ar costa?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. da corect, platesti taxa de inscriere care o atatsezi la dosar

2. da poti sa platesti in mai mult transe in functie de facultate

3. se ia de la medicul de familie, costa vreo 5 lei, dar nu toti medicii iau bani

1 răspuns:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

1. Da, trebuie să plăteşti la orice bancomat BRD sau la secretariatul universităţii. Depinde în ce oraş dai şi la ce facultate.
Chitanţa o ataşezi la dosar lângă celelalte documente.

2. Da, se poate plăti în trei tranşe.

3. Adeverinţa medicală se ia de la medicul de familie.
Te duci la el şi spui că doreşti o adeverinţă medicală pentru înscrierea la facultate, şi va şti ce să-ţi dea.
Acolo îţi completează el şi scrie că nu ai avut boli cronice etc.
Eu nu am dat niciun ban, dar depinde de fiecare medic.
Oricum, te poate costa maxim 10 lei.

Toate cele bune!