| Deidara27EdElric a întrebat:

Scenariul *unui film* este tot o operă literară?
Am de făcut un proiect în care să comentăm opere literare care să aibă o anumită temă, şi am găsit un film care ar fi perfect, însă nu e făcut după o carte, ci pur şi simplu după un scenariu... Îl pot folosi totuşi?

2 răspunsuri:
| Diabolique a răspuns:

Pe scurt, nu.
Adevărul e că îmi amintești de mine în liceu. Ți se cere o chestie simplă, iar tu o întortochezi și o mulezi în așa fel încât să-ți convină ție.
Uite, în cazul tău, ai putea face proiectul după „scenariul literar" al filmului. Ca să înțelegi, există mai multe stadii cronologice de elaborare a unui scenariu: sinopsis, scenariul literar și scenariul regizoral. Cel despre care ți-am spus, „este o povestire detaliată într-o formă literară a subiectului filmului cu scopul sugerării structurii și atmosferei acestuia" (wikipedia). Desigur, depinde de indulgența profesorului dacă îți acceptă proiectul, dar dacă-ți place și știi să-ți motivezi alegerea, aș spune că merită să riști.
Totuși, dacă profesorul va fi obiectiv, ți-ar putea anula lucrarea pentru că scenariu literar nu e echivalent cu operă literară.
Oricum eu aș risca. Sunt curioasă ce iese laughing.
Mult succes.

| Erick1 a răspuns:

Nu prea, tu trebuie sa comenzeti o opera literara, iar scenariul de film este cam la marginea literaturii, unii considera ca nu e literatura. Cel mai bine e sa cauti o carte pe care sa o comentezi, sunt sigur ca trebuie sa fie si o carte care sa iti placa ca tema.