| Ionelionut a întrebat:

școală te învață lucrurile de baza și unele materi sunt folositoare zic că sistemul de învățământ este foarte prost și ar trebui schimbat, dar zic cu sistemul asta de învățământ te învață doar să fi medic, astronaut, polițist și multe alte joburi foarte bune si unele mai puțin bune dar dacă eu vreau sa fiu medic cu ce mă ajută pe mine geografia, romana (gen sa ști să vorbești sa scrii sa ști care e singular plural lucruri din astea) și matematică cu toate prostiile alea, te ajuta doar lucrurile de baza dacă vrei să fi medic înveți numai de materi care au de-a face cu medicina, gen eu vreau sa fiu actor, sportiv de performanță și să fac muzică, și să fiu antreprenor (tata este antreprenor și dorința asta mi am luat-o de la el mai târziu ) aceste lucruri îmi doresc de mic nu din cauza internetului și ceea ce vreau sa fac nu mă ajută deloc școală decât diploma gen materiale alea, ar trebui schimbat sistemul de învățământ și să faci ceea ce vrei tu sa faci gen dacă vrei să fi medic faci materi despre medicina dacă vrei să fi actor faci materi despre actorie și tot așa, și plus că în sistemul asta de învățământ ești 7 ore la școală plus teme și alte prosti și îmi ia foarte mult din timp și mă și încurcă și eu vreau să mă informez cu multe lucruri pentru mine care mă va ajuta în vitor și școală acum nu mă ajută deloc cu ceea ce vreau sa fac decât liceul te va ajuta da și liceul are materi care nu te ajuta cu ceea ce vrei sa faci (nu zic că școala este inutila chiar te ajuta cu diploma sa ști să vorbești și să citești sa scrii sa calculezi nu zic sa se lase nimeni de școală dar sistemul de învățământ este foarte prost )

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai uite, limba romana te-ar fi ajutat sa scrii corect acesta intrebarea si sa pot citi mai usor ce ai scris.

Zi si mie, un copil care nu face la scoala si matematica si fizica, si desen si romana si engleza si geografie si istorie cum poate sa descopere ce ii place si ce vrea sa faca?

| johnnny123 a răspuns:

Fă o listă aici cu materiile pe care consideri că ar trebui să le studiezi ca să devii "actor, muzician, sportiv de performanță și antreprenor".

Limba română îți trebuie ca să devii actor? Da.
Matematica îți trebuie ca să devii antreprenor? Da.

Excelezi la aceste două materii? Evident că nu, mai ales la limba română. Și atunci de ce te plângi, din moment ce este evident că nu te concentrezi nici pe alea pe care ar trebui să te concentrezi?

| StrongHeart a răspuns:

Stop Stop Stop
Sistemul este departe de a fi perfect si e foarte greu ca un singur om sa predea la 30 de oameni si toti sa aiba performante bune.
E nevoie ca elevii sa se axeze devreme pe ce le place, sunt multe de discutat aici.
Dar de la asta pana la a spune cu ce ma ajuta geografia si limba romana e cale lunga.
In primul rand sa poti sa lucrezi cu numere, sa poti sa intelegi texte si sa citesti, te ajuta foarte mult in viata de zi cu zi. Matematica iti dezvolta ratiunea si gandirea critica. Artele plastice si muzica iti dezvolta simtul creativ.
Nu mai zic, daca stii biologie si chimie cate poti sa faci.
Limita e cerul.
Geografia e foarte importanta, indiferent ce vrei sa faci.
E bine sa stii sa te orientezi in spatiu, sa citesti o harta sau sa cunosti diferitele tipuri de relief si clima.
Sau te bazezi doar pe gps? Tehnologia nu trebuie sa ne controleze, ci noi pe ea, de aia exista programare si tic.
Iar sportul te ajuta sa mentii un stil de viata sanatos.
Intelegi, toate au rostul lor si la vremea lor au fost foarte bine gandite.
Dar nu te condamn, ca la varsta ta gandeam la fel.
Stai sa vezi cand treci de o varsta si spui 'ba ce prost am fost ca nu am invatat mai mult, uite cat de departe puteam sa ajung'.
Sau te duci la magazin si te pacaleste casierul ca nu stii sa faci niste calcule de baza.
Oriunde, orice ai face, in viata te ajuta sa ai cunostinte despre cat mai multe domenii.
Orice domeniu iti alegi mia departe, nu strica niciodata sa stii mai multe.
Exista un timp pentru toate, daca nu profiti de timpul respectiv, dupa o sa iti fie mult mai greu sa reinveti lucruri esentiale.
Cel putin alea 8-12 clase trebuie sa asimilezi cat mai multe informatii si sa extragi informatiile care te ajuta pe tine cel mai mult si materiile care crezi ca te vor ajuta sa profesezi dupa terminarea studiilor.

| carevaescu a răspuns:

Cu cat stii mai multe despre lumea in care traiesti, cu atat vei deveni un [ce vrei tu] mai bun, mai competent, mai descurcaret.
Lamentările nu fac decat sa te ajute in a-ti pune singur obstacole mentale. Mai bine folosești oportunitatea asta sa intelegi cat mai bine ce înseamnă sa traiesti in lumea aceasta complexa, cum sa o navighezi incat sa-ti indeplinesti țelurile (cat sa ti le si formezi). Scoala e doar o baza de unde pornesti într-o interminabila calatorie numita viata in societate.
Bafta!