| MikyAndreea a întrebat:

Scuzati categoria.
Stiti cumva ce e cel mai posibil sa pice maine la Evaluarea Nationala 2013, la limba romana?
Adica eu am inteles ca cel mai probabil vor cadea versuri, dar nu stiu ce sa cred si as vrea sa acopar tot ce se poate.
Fundita. puppy dog eyes Multumesc anticipat. :*

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Nu te lua dupa zvonuri, nu te vor ajuta la nimic nimeni nu are de ude sa stie ce o sa pice, deci mai bine ti le-ai invata pe toate specile literale si genul liric si epic. Mult succes la examen!

| MikyAndreea explică (pentru 愛日本):

Pai ai dreptate. Multumesc! puppy dog eyes

| SuperMagicSmile a răspuns:

Poate sa dea orice, de la un basm, la fabula, la pastel etc.
Pe mine una ma ingrijoreaza punctul B de la subiectul I, sper sa nu ne dea sa argumentam ceva pe baza unor opere deja studiate si nu pe baza fragmentului dat.De ex,intr-un test cerea sa facem rezumatul unui basm citit.

Dar,probabil o sa ne ceara sa dem. de ce textul apartine x
Cat despre celelalte subiecte,o sa ne dea sinonime sau antonime contextuale,rolul virgulei, cratimei, semnului exclamarii etc., semnificatia unei fraze sau a unui vers din fragmentul dat sau a titlului, chestiile obisnuite.

Cat despre sub. II, la fel: enunturi legate de textul non-literar, titlul si publicatia probabil, val. morfologica si f.s, tipul subordonatei(poate si contragerea sau expansiunea) si apoi o compunere care are legatura cu textul non-literar(sa descrii anumite lucruri, sa-ti spui opinia in legatura cu diferite teme cum ar fi internetul, televizorul sau expunerea pers. faimoase etc. si cam atat. big grin

Te sfatuiesc sa inveti si felurile de rima, ca sa nu te incurci pe acolo si sa gresestibig grin(nu se stie niciodata ce subiecte le vin astora in minte)

In rest, bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 100 de subiecte. Varianta se trage la sorti cu cateva minute de a incepe examenul. Poate sa pice orice.

| VerdeCaPortocala a răspuns:

Sunt multe subiecte posibile, deci poate cadea orice!
Eu am invatat mai tot, ma rog, nu am invatat prostiile alea de anunturi publicitare. dar sper ca nu vor cadea.
Multa bafta maine! happy