| Google123 a întrebat:

Scuzati-ma de deranj, as dori sa stiu daca eu uite la istorie am media 7 pe semestrul 1 si pe al doilea semestru imi iese 4 o sa se aduna primul semestru nu? si n-o sa raman corigent sau repetent si imi iasa media 6 sau 7 nu? Sora mea zice ca nu e asa dar eu zic ca e asa.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Corigenta este numai in functie de media anuala. Cu mediile tale semestriale o sa ai media anuala 5, 50 (nu 6 si nici 7, media anuala nu se rotunjeste) si nu ramai corigent.

| Google123 explică (pentru Ioandelasal):

Deci conteaza ce medie am pe semestru 1? ca daca am mai mare pe 1 imi da mai mare pe 2 atunci ma ajuta nu?

| Google123 explică (pentru Ioandelasal):

Deci se aduna media depe sem 1 nu? ca pe asta miar iesi 4 pe semu 2 deci nu raman corigent sigur?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Google123):

Chiar nu intelegi? Conteaza doar media anuala, in functie de asta ramai ori nu corigent. Si daca ai spus bine mediile semestriale (7 si 4) atunci vei avea media anuala 5, 50 (7+4=11; 11:2=5,50) si nu ramai corigent.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Nu ai cum
pe primul semestru ai 7 pe al 2-lea 4
7+4=11:2=5,5