| Threee a întrebat:

Scuzati-ma,nu stiu la ce categorie se incadreaza aceasta 'intrebare'. puteti sa imi spuneti toate subordonatele introduse prin prepozitia 'daca'? Funda. big grin

Răspuns Câştigător
| Alexandra260 a răspuns:

Ma scuzi am uitat sa scriu si pe aia cauzala(CZ), greseala mea. Ex: Daca nu ai venit, de asta m-am suparat. Pentru SB: E bine daca raspunzi la ore. Pentru PR: Intrebarea este daca merg cu voi. CD: Stie daca nu e bine. AT: Intrebarea daca pleaca l-a deranjat. SI CT: Daca nu poti face tema, te pot ajuta. Inca o data imi cer scuze pentru ca am omis cauzala. Multumesc pentru stentionare mira.

5 răspunsuri:
| Alexandra260 a răspuns:

M-am uitat in caietul meu de romana sa fiu sigura. Subordonatele sunt urmatoarele: SB(subiectiva), PR(predicativa), CD(completiva directa), AT(atributiva), CT(conditionala). Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca vrei si exemple vb pe pm. Bye happy

| Threee explică (pentru Alexandra260):

Nu pot sa trimit mesaj privat, nu am statutul necesar, da, as vrea si exemple, fiecare subordonata fiind introdusa prin prepozitia 'daca'.

| mira a răspuns (pentru Alexandra260):

Mai poate fi si cauzala:"Daca nu te-am ajutat destul, ai ratat acest examen."

| mara67 a răspuns:

"daca" nu e prepozitie laughinge conjunctie subordonatoare... sunt in clasa a saptea si nu am ajuns inca la sintaxa, ma descurc dar asta nu am invatat, scuze, dar nu te pot ajuta... voroiam doar sa te atentionez big grin

| Threee explică:

Vreau si exemple.