| anonim_4396 a întrebat:

Pentru inceput am ales categoria : Adolescenti: pentru ca este mai multa lume la categoria respectiva.
Vreau sa va spun ca sunt clasa a 8-a si dupa cum stiti am acele simulari ( care se trec) si la sfarsitul anului examene :p.
Problema este ca pierd foarte mult timp cu invatatul. In clasele primare scoala era viata mea sa citesc si sa scriu toata ziua laughing, pe a 5-a pfff nu am dat importanta prea mare
, a 6-a la fel, pe a 7 am inceput sa ma gandesc ca scoala este necesara, foarte necesaralaughing! Am inceput sa invat si iar sa invat. Problema este ca acum, cum sunt a 8-a cum am spus mai sus pierd mult timp cu invatul. De multe ori ma trezesc la 7 si ma pun sa dorm pe la 00:... stau sa invat ( mda va vine sa credeti sau nu, dar asta fac), problema este ca am inceput sa simpatizez engleza, dar datorita faptului ca nu ma descurc cu matematica nu am timp crying. Eu as vrea sa merg pe profil de filo, dar daca voi pierde atat de mult timp nu voi avea sanse, iar engleza este vitala precum matematica si romana in momentul de fata straight face. Intrebarea mea este urmatoarea : 1 Cum sa fac sa economisesc timpul ( mda un temen cam ciudat laughing ), dar sa nu imi spuneti sa imi fac un program, nu reusesc sa ma tin de el, intr-o zi am 10 probleme la mate, in alta am 20 crying? 2 Cum sa imi pastrez concentrarea la orele de studiu ( ascult profesorul cum preda si de la un timp gata ma joc cu ceva de pe masa si mi s-a taiat firul explicatiei) + ca este istoria O URASC crying stau cu orele sa o invat si nu retin nimic. Pe langa aceste lucruri nu ma vad in viitor in Romania, iubesc tara pentru ca este o tara frumoasa(fiecare tara are ceva aparte ) dar, noi o facem sa fie urata, dar in acest ritm nu o sa reusesc sa imi castig un salariu demn de munca pe care doresc sa o fac peste ani. Va big hug si sper sa ma ajutati cu niste sfaturi. P.S sfatul care cred eu ca imi este foarte folositor o sa primeasca o fundita! happy

1 răspuns:
| MadallinaBuc a răspuns:

Buna, am trecut si eu prin asta, acum cativa ani. Sfatul meu. Cand inveti axeaza-te mai mult pe materia la care nu te descurci iar la celelalte arunci o privire. In felul asta o sa economisesti timp (stiu din proprie experienta). Daca spui ca iti doresti sa mergi la filologie, te sfatuiesc sa te duci acolo. Si eu am gandit la inceput ca o sa fie greu si m-am dus la Stiinte ale naturii, unde este extrem de greu. La filologie nu este atat de greu cum pare. La bac este mult mai usor, scapi de matematica, iar matematica de cls a 11 a si a 12 a este foarte grea. Deci cum am zis, fixeaza atentie pe materia la care ai mai mult de invatat si unde nu crezi ca te descurci si nu le neglija nici pe celelalte (citesti lectia de 2-3 ori si in felul asta vei fi pregatita la toate si economisesti si timp)