| ion2015 a întrebat:

Se apropie olimpiada la biologie si vreau sa fiu cat mai pregatit mai am putin de invatat din sistemul nervos am invatat tot ce este in carte din manualul ardelean de la corint, credeti ca este suficient? am emotii mari, eu invat de obicei mecanic si mi-e frica ca degeaba invat daca nu inteleg ce invat cine stie ce interbari pot cadea, si inca ceva daca obtin cel putin 50% ma calific? fundita

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie sa mai inveti si din manualui lui Dan Cristescu(se completeaza foarte mult cu cel al lui Ardelean) si nu prea e bine ca inveti mecanic pentru ca in subiectele de olimpiada nu prea este cuvant cu cuvant din manual, unele intrebari mai trebuie si deduse.Cauta pe net (you tube de ex)niste filmulete care sa te ajute ca intelegi ceea ce citesti si sa poti vizualiza mai bine interiorul encefalului, maduvei spinarii, componentele neuronului...

1 răspuns:
| allebwa a răspuns:

1. Poti catuta pe internet subiectele de anul trecut (de obicei le afisaza) si poti sa le rezolvi.Pe internet poti sa mai gasesti si teste de evaluare (nu sunt la nivel asa ridicat, dar le poti incerca mai la sfarsit pentru ca iti recapitulezi cunostiintele).
2.Cred ca la olimpiada punctajele se iau cam de la 70%. Presupun ca daca ar califica de la 50% incolo, ar fi foarte multi copii.Deci,nu cred ca se califica de la 50% in sus, dar te poti interesa si pe internet.