| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Pentru FMF Oradea e suficient să înveți manualul de biologie de la Corint? Grilele de la examen sunt strict din acesta? Întreb pentru altcineva. Eu am dat acum 2 ani, dar m-am pregătit pentru Timișoara inițial, acolo sunt 7 manuale.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Subiectele de la examene sunt facute recent de cativa profesori si nu apar in nici o culegere, dar sunt din materia studiata pana acum.
Ele sunt secrete si sunt dezvaluite doar in ziua examenului!

| WhiteLife a răspuns:

La Oradea au putine tipuri de grile, am inteles ca sunt 4 variante de carti pe care le retiparesc. Acum 4 ani cand am dat admiterea tot dupa Corint m-am pregatit si grilele au fost baza. Nu stiu acum ce s-a schimbat, dar daca cumperi cartea de grile de la secretariat, la final are bibliografia necesara.

| Anamaria9916 a răspuns (pentru WhiteLife):

Mulțumesc!? Întrebam in ideea că eu m-am pregătit si pentru Cluj. La bibliografie ( la biologie) scria doar caretea de la Corint. Am învățat cartea perfect, dar nu reușeam să fac grilele bine. După ce am picat un profesor de acolo mi-a spus că nu e suficient să știu cartea de la Corint (2008, așa cum scria), ar fi trebuit să mai am și varianta veche a cărții, una mai groasă, sau un compendiu + cartea de la Sigma... În Oradea eu am dat după ce am învățat cărțile din Timișoara, așa că nu îmi pot da seama dacă aici se respectă sau nu bibliografia.

| WhiteLife a răspuns (pentru Anamaria9916):

Ei formuleaza intrebarile intr-un mod in care te incurca si nu-ti dai seama ce vor sa spuna. Dar ca idee, cartile din care putem invata materia sunt la bibliografie. Doar ca nu formuleaza intrebarile cum sunt acolo. Si eu m-am pregatit un an si jumatate pentru Timisoara si cu o luna inainte de admitere am hotarat ca merg la Oradea si am intrat. Grilele mi s-au parut mult mai usoare comparativ cu cele de la Timisoara. Iar acum se poate intra doar cu examen din bio. Nu stiu sa iti raspund concret la intrebare sad