| Crisuv a întrebat:

Se citesc de la tastatura trei numere naturale a, b, c.Scrieti pseudocodul unui algoritm care verifica daca acestea pot fi unghiurile ale unui triunghi exprimate in grade (sunt pozitive si suma lor este de 180)., iar in caz afirmativ sa se determine natura triunghiului (optuz-unghic, dreptunghic sau ascutit-unghic). Ma puteti ajuta va rog? Multumesc

3 răspunsuri:
| MMadalina a răspuns:

Hai ca nu e asa de greu. Trebuie sa fii atenta si sa pui niste conditii.Incearca si daca tot nu reuseti trimite-mi mesaj privat si te ajut eu.

O zi buna si succes!

| errordanna a răspuns:

Citeste a, b, c;
daca(a>2 si b>0 si c>0)
daca (a+b+c==180)
daca(a=90 sau b=90 sau c=90)
atunci scrie: "triunghi dreptunghic"
daca(a

| Kesha1428 a răspuns:

Daca nu ai citit regulile TPU:Nu ai voie sa ceri ajutorul in privinta cu scoala! O sa te reclam, imi pare rau dar nici mie nu mi s-ar permite...