| VeroniMichy a întrebat:

Se dau sau nu se dau burse sociale elevilor din mediul rural?
Am gasit pe unele site-uri ca se dau, pe unele nimic

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Pai și ce dacă ești de la tara. Sper sa obții daca ai nevoie de bursă.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu am luat suma forfetara cat timp am fost la liceu. Daca faci naveta spre liceu,poți face și tu pentru suma forfetară.
Îți trebuie doar o cerere tip,copie după buletin și abonamentul de la firma de transport.
Cât despre burse, din ce vad eu aici, da, atât timp cât ești eligibilă, poți dispune și de suma forfetara care e egală cu suma abonamentului și de bursă socială, mi se pare că nu se cumulează și cu merit.
https://totuldespremame.ro/......e-de-elevi

| liliana77any a răspuns:

Depinde de categoria sociala si de ce venituri au parintii acestora.
Daca au venituri ce nu depasesc 1500 de lei primesc un ajutor social.
Daca depasesc aceasta suma nu primesc ajutor social.

| VeroniMichy explică (pentru liliana77any):

Eu zic de cei care sunt școlarizați in alta localitate, in 2021 era asa ceva

| liliana77any a răspuns (pentru VeroniMichy):

Pentru informatii cat mai clare si sigure luati legatura cu secretariatul si cu doamna director.
Bursele sunt de merit pentru elevii cu note mari si burse sociale pentru faimilii cu venituri mici, vede-ti in care dintre cele doua cazuri va incadrati.