| loveisfreedom a întrebat:

Se mai foloseste porumbelul pe post de mijloc de comunicare? Daca da, unde? Si care ar fi avantajele si dezavantajele?

Răspuns Câştigător
| BellaComy a răspuns:

Pai din cate stiu eu ultima data asa numitul "serviciu porumbel" a fost scos din functiune in India in 2002 pentru a lasa sarmanele pasari sa traiasca in pace.Deci nu se mai foloseste porumbelul in prezent.happy

2 răspunsuri:
| rapp2020 a răspuns:

Nu se mai folosesc, un maree dezavantaj ar fi ca nu tot timpu ajungeau la destinatie, si erau destui de lenti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se mai foloseste deoarece in timpul sezonuli de vanatoare, din cauza zgomotului produs de armele vanatorilor, porumbeii se speriau si in loc sa ajunga la amanta cu scrisoarea, ajungea la soacra expeditorului. Hmm, vanatorii astia.