| random1620 a întrebat:

Se mai poate incheia media cu 2 note?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest an scolar se poate incheia media semestriala numai cu 2 note, indiferent de numarul orelor saptamanale la acea materie, este o exceptie prevazuta de art.107 din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(4)Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două.
(4^1) În anul şcolar 2021-2022, prin derogare de la prevederile alin. (4), numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, va fi de minimum două, indiferent de numărul de ore alocat disciplinei prin planurile-cadru."

| Mosotti a răspuns:

Normal ca da, cu minim doua note se incheie o medie.

| oglindasultanului a răspuns:

Se poate incheia si cu o nota, daca vrea profesoara.

| sparklingqueen a răspuns:

Da,dar daca e o materie la care se da teza, ai nevoie si de nota de la teza sa inchei media.

| SelenaTpu a răspuns:

De ce nu?