| Notdiq0 a întrebat:

Buna! Eu pe săptămână am engleza de 2 ori iar eu am 4 note, mi se poate încheia media doar cu 4 note?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar (art.107, alin.4, 5 si 6) aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
  "(4) Numărul de calificative/note acordate anual fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, este stabilit de cadrul didactic, în funcţie de numărul unităţilor de învăţare şi de numărul săptămânal de ore prevăzut în planul-cadru. La fiecare disciplină numărul de calificative/note acordate anual este cu cel puţin trei mai mare decât numărul de ore alocat săptămânal disciplinei în planul-cadru de învăţământ.
  (5) În cazul curriculumului organizat modular, numărul de note acordate trebuie să fie corelat cu numărul de ore alocate fiecărui modul în planul de învăţământ, precum şi cu structura modulului, de regulă, o notă la un număr de 25 de ore. Numărul minim de note acordate elevului la un modul este de două.
  (6) Elevii aflaţi în situaţie de corigenţă vor avea cu cel puţin un calificativ/o notă în plus faţă de numărul de calificative/note prevăzut la alin. (4), ultimul calificativ/ultima notă fiind acordat/ă, de regulă, în ultimele trei săptămâni ale anului şcolar."

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stai cam prost cu matematica daca nu stii cum se face o medie.
Minim doua note, iar tu ai patru.

| sierra1 a răspuns:

Mai trebuie una!

| Notdiq0 explică (pentru sierra1):

Pai și luni suntem in greva, și eu am engleza abia luni, nu poate cu 4 note?

| sierra1 a răspuns (pentru Notdiq0):

Mai trebuie UNA! În ce clasă ești?