| alexa0123 a întrebat:

Se merita sa fii o avocata? as vrea sa fiu receptonera sau avocata? voi ce ati alege? vreau cat mai multe detalii despre un avocat,despre avocatura adica:ce trebuie sa faca,studiile pe care le urmeaza(liceu si facultate), daca e greu sau nu.in fine... orice si cat mai mult! multumesc!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Dreptul este o facultate grea dar frumoasa iar meseria de jurist are multe avantaje. Singura problema e ca e bataie mare pe posturi. E preferabil sa urmezi un profil uman la liceu. Facultatea de drept inseamna 4 ani de studii de licenta urmand ca mai apoi sa ai dreptul sa alegi. Daca vrei sa fii avocat atunci va trebui sa dai examenul de intrare in barou pentru a putea incepe sa profesezi. Cei 4 ani de facultate presupun mult studiu individual si examene grele dar ajungi sa te obisnuiesti si daca iti place cu adevarat atunci e totul ok. Daca esti foarte bun in domeniu atunci vei castiga evident foarte bine. Trebuie insa sa fii un student constincios si sa stii ca in sesiune trebuie sa tragi tare.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

A fi avocat este egal cu a fi „ omul diavolului".
Este o meserie foarte bănoasă dar extrem de dificilă.
Dacă cineva îți omoară fratele sau sora, tu, dacă ești avocatul asasinului, trebuie să faci tot posibilul ca să dovedeștică nu a făcut el acest lucru. Chiar dacă el îți spune că a omorît.Și tu știi acest lucru.
Cam asta e!

| mona a răspuns:

Se merita sa fi avocata, receptionera mai putin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai intre receptionera si avocat e o diferenta mare. pentru a deveni avocat facio facultate deloc usoara, trebuie sa dai examene sa intri in barou, trebuie sa te bagi cu cei mai mari

sa fii receptionera iti ajunge un cur de calificare

| CassieBee a răspuns:

Avocatul si receptionerul sunt 2 lucruri diferite.Au un singur lucru in comun : interactiunea cu oamenii. Ca sa devii avocat trebuie sa iti dezvolti gandirea logica. Poti sa urmezi, totusi, profil uman la liceu ca sa-ti formezi dictie, sa inveti sa ai propriul punct de vedere si cum sa gandesti in anumite situatii. Dupa liceu, urmezi facultatea de drept, specializarea drept. Nu e greu sa fii avocat daca ai vocatie.
Despre receptionera, nu stiu ce sa spun, decat ca e mai usor sa devii asa ceva si sa-ti gasesti loc de munca. Succes.