| 123gabialexandra a întrebat:

Se numește plagiat dacă te inspiri din 2 sau mai multe lucrări de licența exact pe aceeași tema ca a ta?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este plagiat, daca explicatiile le formulezi tu, cu cuvintele tale si nu copiezi portiuni din alta lucrare.
Lucrarile care te inspira sau le folosesti ca referinta trebuie sa le mentionezi in bibliografie.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu pui in ghilimele și te faci cum că ar fi textul tău, da, așa se numește

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă copiezi cuvânt cu cuvânt pasaje întregi de oriunde rezultând astfel că sunt create de tine, este plagiat. Dacă copiezi o porțiune ca să argumentezi o temă, menționând lucrarea și pagina, nu este plagiat.

| Wr3nch a răspuns:

Daca copiezi cuvant cu cuvand sau reformulezi idea altuia da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plagiat e atunci cand copiezi o intreaga lucrare sau o parte din ea si iti asumi drepturile de autor.
A te inspira nu inseamna a plagia.

| Anamaria9916 a răspuns:

Dacă te inspiri nu, dar dacă copiezi cuvânt cu cuvânt da.