| blairelovesmusic a întrebat:

Se poate ca 2 oameni (O femeie şi un bărbat) să trăiască cu un salariu de 50.000 lei? Dar 30.000? 20.000? Ce ziceți de 10.000?

10 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ai pus intrebarea la misto, sau cum?

Salariul mediu net din Romania este de 3300 de lei, iar tu intrebi daca doi oameni pot sa traiasca din 50 000 de lei?

| gabicoo a răspuns:

Cred că ai pus un zero în plus!

Dacă ai vrut să spui 50, 30, 20, 10 milioane de lei vechi atunci raspunsul meu este: Cu 30 de milioane de lei/luna se poate trai decent + sotia sa nu lucreze, să ai vila și masina!
Nu ma crezi? Îți dau un exemplu concret! Atât câștiga lunar Ludovic Orban înainte de a deveni premierul României!
winking

| Werrich a răspuns:

Sumele astea sunt in euro?

| Legion7X a răspuns:

Poate ai vrut să spui, dintr-un venit sau capital de bani care s-a adunat treptat din diferite surse de activitate în luni, sau ani, depinde ce muncești și cât câștigi, dar nu dintr-un salariu de 30.000 Un sofer pe tir câßtigă 2300-2500 euro făcând curse prin afară. Dacă îi strângi ajungi la 40.000 sau 50.000. In România Un muncitor care muncește pe minim pe economie, trebuie să strângă 2 ani ca să facă 20.000 lei, asta înseamnă cam 4200 euro.

Cu 30.000 trăiesti, dar nu mult
Cu 20.000. La fel

| Mirel4412 a răspuns:

Salariul minim pe economie pe care il iei in mana e de 1600-1800 lei.
Daca doua persoane au 3600 lei, pot sa traiasca, nu bine, dar pot sa traiasca. La 10.000 euro pe luna oare cum crezi ca traiesti? In saracie sau ca niste persoane foarte bogate? Si cu 2000 euro pe luna, 2 persoane pot trai foarte bine, chiar si 4.

| DonEduardo a răspuns:

Logic ca pot sa traiasca bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca te referi la politicieni ca aia su salarii colosale. Esti proasta? Cu banii ăștia trăiești ca un împărat, opui deja opulenta, nu ai pe ce cheltui ..auzi la ea 50.000 tu nu ai avut în mana în viata ta 1000 de lei darmite 50.000 ..cu banii ăștia pe luna te scalzi în bani, în România ești considerat mega-bogat, mai ales la tine acolo la VS. salariile minime pe economie sunt între 1500-1700 depinde de localitate, ca să ai 30.000 trebuie sa fi politician, poate nici aia nu au salariu asa mare depinde.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Lei noi? Da, normal, chiar foarte bine.
Lei vechi? Nu am nici cea mai mica idee cum functioneaza, imi cer scuze.
Raspunsurile sunt date cu conditia ca oamenii sa traiasca in Romania iar salariul sa fie in lei. Daca vorbesti de traiul in alte tari atunci depinde de alti factori.

| mihaela000ela a răspuns:

Esti sigura ca stii sa utilizezi corect zerourile?

| Anonimm30 a răspuns:

Nu stiu de ce dar simt ca esti un copil bogat si rasfatat de intrebi asa ceva