| anonim_4396 a întrebat:

Se poate termina un an universitar cu media creditelor 5 si sa si promovezi anul respectiv?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu se face media creditelor ci media notelor. Si nu se tine cont de media notelor pentru promovarea in an superior, trebuie sa promovezi majoritatea examenelor (adica cel putin nota 5).

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu pentru ca raman mult prea multe restante. Minim 30 de credite trebuie sa faci pe an.

| SMH a răspuns:

Nu stiu cum e la tine, dar la mine e asa.
In primul an ai 60 de pcte in total.
Ai voie sa ai restante de maxim 30 de p.
Altfel spus, trebuie sa acumulezi 30 de puncte. Acumularea punctelor se face trecand materii (nota nu conteaza). Fiecare materie are un numar specific de puncte. Ex: Mate are 6, Sport are 2.
Vine anul doi. Mai ai alte 60 de p puse-n joc. In total, 120 cu cele din anul 1.
Ai voie sa-ti lipseasca doar 30. Din nou. Indiferent de an.
Si tot asa.
Bafta!