| cancelarul a întrebat:

Se pot anula lucrarile de bac dupa ce au fost trimise la corectat?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se pot anula, daca profesorii care le corecteaza constata ca au fost folosite semne distinctive, conform Ordinului MEN nr. 4799/2010, citez:
"(5) Înscrierea numelui candidatului pe foile tipizate în afara rubricii care se sigilează, precum şi orice alte semne distinctive, care ar permite identificarea lucrării, atrag după sine anularea lucrării scrise respective. Propunerea de anulare se poate face atât în centrul de examen, cât şi în centrul de evaluare, de către persoanele din comisie care sesizează semnele distinctive, iar decizia se ia de către preşedintele comisiei, după consultare cu comisia judeţeană/a municipiului Bucureşti."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate!
Evident, dacă sunt motive întemeiate...

"Art.56 -... (5) Înscrierea numelui candidatului pe foile tipizate în afara rubricii care se sigileaza, precum si orice alte semne distinctive, care ar permite identificarea lucrarii, atrag dupa sine anularea lucrarii scrise respective.
Propunerea de anulare se poate face atât în centrul de examen, cât si în centrul de evaluare, de catre persoanele din
comisie care sesizeaza semnele distinctive, iar decizia se ia de catre presedintele comisiei, dupa consultare cu comisia judeteana/a municipiului Bucuresti." - SURSA = Anexa 2 la Ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010 de la linkul oficial :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4799-31-08-2010.zip

http://subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/

Toate cele bune!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oficial, da, dacă vor avea motive serioase. Însă, NU ți-o va anula nimeni!

| alexs99 a răspuns:

Da, lucrarile de bac se pot anula dupa ce au fost trimise la corectat.
O zi buna.

| cancelarul explică:

Pe a doua fisa de examen, nu am inceput de pe prima pagina ci pe a doua, dar a fost barata de catre supraveghetori, sper sa nu fie anulata

| anonim_4396 a răspuns (pentru cancelarul):

Stai liniştit, asta nu se va întâmplă. Mulţi fac ca tine. Ăsta nu e motiv de anulare.

| floresdemayo a răspuns (pentru cancelarul):

În locul tău, m-aș gândi la nota pe care o voi obține, după atâtea ore de studiu și nesomn. Dar, nicidecum la anularea examenului...

| antoniaa33 a răspuns:

Daca ceva este in neregula sigur ca se pot anula