| anonim_4396 a întrebat:

Se spune ca primul fiu al Domnului a trait 930 ani, dar despre Eva nimic, stie cineva citi ani a trait Eva? Daca Adam a trait 930 de ani anii care i-a trait in rai nu s-au pus, cati ani au stat Adam si Eva in rai?

6 răspunsuri:
| Alex a răspuns:

@TILICA: Sfat pentru tine: invata limba romana.

| thealchemist a răspuns:

In general protestantii tind sa faca calcule din astea, citi ingeri sunt in rai, citi demoni in iad, etc.
nu se stie nimic precis si nu se poate sti despre citi ani a trait Adam sau Eva, sau oricine altcineva din Biblie. Biblia nu e o carte de istorie, accentul trebuie pus pe partea spirituala. sa o iei ca un manual de istorie sau de biologie in cazul problemei dinozaurilor arata un fanatism fara minte, nu intelegere a Bibliei.

| thealchemist a răspuns:

Nu conteaza ce scrie sau nu scrie, Biblia nu e data pentru a fi folosita pentru datele "istorice". daca lumea a fost creata in 7 zile, ce inseamna asta, ca poti calcula orele si minutele creatiei?
iar asta nu vine de la mine, ci de la profesorul meu de studii biblice, deci e un raspuns al unui expert, de la cineva cu un rang inalt in BOR. nu te lua dupa cei care pun accentul pe aceste asa zise informatii precise, ei nu vor decit sa se joace cu mintea ta. am vazut la martorii lui yehova si la alte secte metoda asta, pun intrebari care sa te incurce bazate pe o interpretare ad litteram a Bibliei numai ca sa iti dea ei apoi asa zisul raspuns si sa te atraga in directia lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alex faci misto de mini si ma timeti la dracu-n praznic? zi din tine daca ai de zis ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Thealchemist, iti apreciez tentaiva ta, inteligenta de a ma face idiot, dar tu care se vede ca esti un strasnic ortodox si crezi in biblie de ce te contrazici, scrie in biblie ca Adam a trait 930 de ani? scrie, sunt altii si mai si decit ortodoxi care te intoarce cum vor ei cu pildele din biblie, oricum iti multumesc