| adrian_6103 a întrebat:

Poate sa-mi spuna cineva cati ani a trait Adam, ca de acolo ne tragem toti nu?

21 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Scrie in biblie. Este adevarat ca biblia este doar un mit, dar daca esti curios citeste mitologia biblica. Eu prefer sa ma trag din maimuta, deci nu vorbi in numele meu atata timp cat ceata te invaluie.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum? Nu scrie asta in Biblie? Ce scapare!

| Parintele a răspuns:

Adam a trait 0 ani pentru ca nu a existat in realitate. Nu ne tragem de acolo, ca sa faci afirmatii de genul asta trebuie sa poti sa dovedesti ce spui, si dupa cum nu poti sa dovedesti asta mai bine te abti.

| danut a răspuns:

"Geneza 5
3. La vârsta de o sutã treizeci de ani, Adam a nãscut un fiu dupã chipul si asemãnarea lui, si i-a pus numele Set.
4. Dupã nasterea lui Set, Adam a trãit opt sute de ani; si a nãscut fii si fiice."
Greu de aflat si calculat.

| Duhovnicul a răspuns:

Dracu` stie thinking habar nu am... cat despre de unde ne tragem, nu ma prea incanta idea incestului pentru ca e si scarboasa si irationala.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Chiar dacă cele scrise în Biblie ar fi adevărate, Adam este doar un concept simbolic, un arhetip, un fel de om primordial.

| BRG a răspuns:

950 de ani

| hippiemuslim a răspuns:

Adam este un personaj fictiv precum toate personajele din Biblie. Acest personaj a "trait" 930 de ani.

| DiDi a răspuns:

Undeva am citit ca a trait 45 de ani.

| Lilik a răspuns:

Da'cine a zis ca a murit?

| laura99 a răspuns:

Noi nu ne tragem de la adam ci de la noie

| PooChai a răspuns (pentru laura99):

Se scrie Noe in primul rand ...si in al doilea Noe este urmas al lui Adam, conform Bibliei

| 100 a răspuns:

Eva a trait 950 ani iar Adam a trait cu 20 de ani mai putin ca ea adica 930 ani

| just_me a răspuns:

Biblia este adevarata. Daca voi va trageti din maimuta e problema voastra. pe mine m-a creat Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti pot spune cati ani a trait Adam, fiindca nimeni nu poate spune asta cu certitudine. Iar vis a vis "tragerea" noastra, iti pot spune doar ca nu ne tragem toti din Adam. Oamenii de stiinta spun ca Adam este doar unul dintre cei care si-au lasat mostenirea genetica mai departe. De unde ai tras concluzia asta? Cum ca noi ne tragem din Adam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O vesnicie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

20 de ani

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Pai daca va trageti din maimute? ce cautati in civilizatie, basti in jungla cu voi!

| Gimyx a răspuns:

Adam a trait 930 ani
Da, de acolo ne tragem