| AcoloUndeViselePleaca a întrebat:

Seara, in creearea unui site web poti folosi : Html, Html5, CSS, Css3, Php, mysql, java!

Trebuie sa le sti pe toate ca sa poti face un site? sau de exemplu cu html5+css3 se fac un fel de site, iar cu restult alt fel de site?

Ce-mi recomandati?happy Ce pareri aveti?
Merci!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah, da? In fine, eu am vazut ca tot intrebai de nu stiu ce nota mare la Bac la istorie sau de facultati in domeniu. Am crezut ca nu alegi deloc ceva care sa aiba tangenta cat de cat cu IT-ul.

Pai atunci iti dau un sfat care e de fapt si avertizare: odata ce te apuci de domeniul asta trebuie sa perseverezi sa fii tot mai bun si sa si vrei o cariera in asa ceva! Nu doar un job de student. De cele mai multe ori e inevitabil si involuntar. Iar domeniul asta necesita invatare continua! E in schimbare si progres tot timpul.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca ti-am urmarit putin profilul(ce intrebari si raspunsuri ai mai dat inainte) eu spun ca maxim HTML, CSS si Photoshop poti invata. Oricum n-o sa urmezi o facultate in IT.

Ca sa te bagi intr-un asemenea domeniu(programare) trebuia sa ai chemare pentru asa ceva pe cand pe tine te intereseaza maxim istoria care nu ajuta nici pe departe ca IT-ul pentru o cariera sau job. Te-ai trezit si tu acum in alta lume. Nu te mai gandi ca vezi dom'le se castiga bine in domeniul asta chiar si ca student.

Programarea e treaba serioasa. Cei mai multi care au plecat ca tine cu astfel de ganduri au renuntat repede.

Poti sa inveti sa faci layout-uri pentru site-uri. E ceva relativ usor, conteaza mai mult simtul estetic acolo si indemanarea. Mai departe eu zic sa nu te bagi ca sa nu te lovesti la cap. Adica una e sa fii curioasa sa inveti HTML si CSS, doar partea de design, alta e sa inveti si programare, avand in vedere ca nu vrei sa faci cariera din asta, ci doar un job de student...

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru anonim_4396):

Multumesc, apreciez timpul acrodat scrieri acestui raspuns, si da, ai dreptate dar :
Istoria mi se pare cea mai mare prostie, mai ales sa INVETI asa ceva, lucruri fictive 99.99%.
Eu cred ca pot! Si vreau! Nedumerirea mea este oare o sa se merite 1-2 ani de invatat pentru ce o sa pot face dupa? Eu m-am gandit...bai nimeni nu-mi va da nimic pe gratis, trebuie` sa muncesc! Da ce sa muncesc? Tre sa invat ceva! Dar ce sa invat?
Sunt la facultatea de cibernetica sectia (Informatica Economica), am inteles ca in anul 3 fac programare.
Din cate am auzit, daca vreau si stiu, pot creea programe economice cu ajutorul HTML, MYsql etc etc.

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru anonim_4396):

Suna bine ca peste 5-10 ani sa stau acasa si sa muncesc cate ore pe zi vreau!
Inca ceva te rog, in ce ordine sa le invat? Acum recapitulez HTML si ma intrebam, sa invat HTML apoi HTML5?
Am inteles ca HTML5 are legatura si cu CSS3, sunt mai avansate!
Sau sa invat HTML, CSS, PHP, JAVASCRIPT!
Spune-mi ordinea care o consideri cea mai... eficienta/logica!
Merci! :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Cea mai buna resursa online: www.w3schools.com
Asta e site-ul mama al dezvoltarii Web. Organizatia care detine acel site e si cea care face standardele Web(HTML, CSS).

Inveti HTML-ul mai intai, iar HTML5 include niste imbunatatiri, noi standarde, le vei invata si pe alea in tandem oarecum. HTML-ul e simplu de invatat.
Da, CSS3 s-a dezvoltat odata cu HTML5. Practic n-au legatura decat printr-un antet al paginii in browser, astfel doar la documentele HTML5 va sti browser-ul sa interpreteze CSS3.
Adica cele care au declarat <! DOCTYPE HTML> si nu altceva. Vei vedea cand te apuci sa inveti.
CSS3 e idem ca HTML5, o imbunatatire la CSS2.
CSS reprezinta un limbaj pentru definirea aspectului unei pagini Web. Intr-un fisier CSS scrii cum vrei sa arate fiecare element de pe pagina.

Cu HTML si CSS faci site-uri simple, statice, site-uri de prezentare, care necesita cateva pagini.

Insa site-urile dinamice(gen TPU.ro) care au n-spe mii de pagini(desi in realitate poate fi doar un fisier/script care genereaza dinamic respectiva pagina) necesita tehnologii server-side, unde se mai complica treaba. Astfel esti nevoita sa inveti PHP si MySQL impreuna. Astea reprezinta partea de back-end a site-ului. Practic astea fac site-ul bogat. MySQL e un SGBD(sistem gestiune baze de date) utilizat frecvent cu PHP(limbaj server). MySQL gestioneaza baze de date, tot pe TPU.ro, de exemplu, intrebarile, raspunsurile si conturile utilizatorilor sunt salvate in tabele/baze de date MySQL. Nu prea exista site-uri in care PHP sa nu necesite MySQL. Se folosesc aproape mereu impreuna. PHP e limbajul care apeleaza MySQL prin link-urile, formularele/butoanele de pe site.

Javascript e un limbaj de browser(client-side) pentru o interactivitate mai buna, da o complexitate aparte website-ului. Uita-te de exemplu pe TPU la casetele/chenarele astea din stanga (Contul tau, Categorii, Ultimele Raspunsuri, etc.) care au un semn +/-. Astea sunt controlate prin Javascript(limbajul pur sau printr-o biblioteca/framework bazat) ca sa extinda sau sa ascunda continutul.

Ordinea recomandata de mine ar fi: HTML » CSS » PHP &MySQL » Javascript.
Poti sa inveti Javascript si inainte de PHP&MySQL, dar in ordinea precizata de mine o sa ajungi sa-i vezi mai mult utilitatea.
Mai sunt si alte limbaje sau framework-uri/biblioteci. Astea-s cele mai utilizate si cunoscute. Cu timpul mai inveti tu si altele. Macar sa te apuci de astea. Si da, sa inveti asa ceva necesita mult timp ca sa-ti faci si o experienta. Ani de zile. Intr-un an de zile abia daca inveti baza. E mult de invatat. Si niciodata nu te poti opri sa zici: ajunge cate am invatat si stiu. Nu. In IT asa ceva nu exista.

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru anonim_4396):

Raspunsul tau a fost decisiv, incep acum si nu o sa ma opresc niciodata!
MULTUMESC!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Ah, da? In fine, eu am vazut ca tot intrebai de nu stiu ce nota mare la Bac la istorie sau de facultati in domeniu. Am crezut ca nu alegi deloc ceva care sa aiba tangenta cat de cat cu IT-ul.

Pai atunci iti dau un sfat care e de fapt si avertizare: odata ce te apuci de domeniul asta trebuie sa perseverezi sa fii tot mai bun si sa si vrei o cariera in asa ceva! Nu doar un job de student. De cele mai multe ori e inevitabil si involuntar. Iar domeniul asta necesita invatare continua! E in schimbare si progres tot timpul.

| Sebastian1996 a răspuns:

Trebuie sa stii Html si html5