| AstroAlex59 a întrebat:

Sfaturi de proiectare a unei prezentari PowerPoint astfel incat rezultatul sa fie incredibil. Ma refer doar la partea de proiectare in care creiezi slide-uri pui diverse efecte etc.

Răspuns Câştigător
| LaviniuChis a răspuns:

Salut Alex!

Da-mi voie sa-ti dau cateva sugestii pentru realizarea prezentarii in PowerPoint.
In primul rand, asa cum spunea Einstein, lucrurile trebuie facute cat mai simplu, dar nu simplificate. La fel e si cu prezentarile. O prezentare eficienta si memorabila are foarte putine animatii sau efecte vizuale de tranzitie a slide-urilor si a textelor. Cateva reguli de care poti sa tii cont gasesti mai jos:
- foloseste foarte multe imagini si elemente grafice impreuna cu cuvintele cheie ale mesajului pe care vrei sa-l transmiti;
- nu pune mai mult de o idee pe un slide;
- sprijina ideile care le comunici cu exemple sau intamplari reale (daca ti s-au intamplat tie cu atat mai bine);
- alege 2 tipuri de fonturi si maxim 2 culori (si nu mai multe) pentru texte;
- dimensiunea minima a textului sa fie de 32 pentru;
- nu folosi liniutele sau punctuletele pentru a incarca slide-urile cu texte;
- gaseste cea mai buna si originala imagine care sa sprijine cuvintele cheie de pe slide-uri sau mesajul care il comunici;
- pentru poze (ca sa le dai un aspect unitar) foloseste optiunile de recolorare (format-recolor);
- graficele sa fie cat mai simple si intr-o singura culoare;
- porneste cu un template "curat" si evita sa le folosesti pe cele care ti le ofera "default" PowerPoint-ul;

Iti recomand pentru inspiratie cateva din prezentarile (http://learningandconsulting.ro/......ntarilor/) pe care le-am facut eu si articolele pe care le-am scris pe aceasta tema (http://learningandconsulting.ro/blog/).

Spor la treaba si succes!