| Cami2003 a întrebat:

Buna!
Am inceput facultatea și am observat diferențele de predare. Am o profesoara care preda cu prezentări PowerPoint și trece atât de repede prin slide-uri, încât nu apuc sa scriu doua cuvinte. Chestia e că niciun coleg de-al meu nu a apucat sa scrie un curs integral predat de mai mulți profesori, din cauza ritmului alert. Nici nu apuc sa scriu ceva, că imediat se trece la alt subiect. Nici nu știu ce ar trebui sa scriu si ce nu, pentru că totul părea conversație. Aveți sfaturi? Am înțeles că fiecare poate scrie ce i se pare important. Problema e că nici nu am primit bibliografie pentru cursurile respective, că sa învăț singura.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic toți profesorii vor pune la dispoziție un suport de curs în care vor fi toate lucrurile detaliate.

| sierra1 a răspuns:

"Problema e că nic nu am primit bibliografie"

aici trebuie umblat/intrebat, poate există cursuri (interne) scrise de profii in cauză

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cere bibliografie. Nu am mai auzit de profi de la univ care să nu recomande bibliografie.

| Cami2003 explică (pentru sadrian46):

Pai, de o săptămână au spus că le trimit șefilor de grup bibliografia, și nu au primit nimic ei. Și mi se pare ciudat faptul că ne spun sa nu scriem la curs, doar sa fim atenți, că ne vor trimite materiale când, de fapt, de o săptămână, de când au început cursurile, nu am primit absolut nimic. Acest lucru este debusolat.

| UserRo10 a răspuns:

Depinde de la profesor la profesor. De obicei in primul curs cand se fac prezentarile se stabileste daca suportul de curs il veti primii in format digital la final de curs sau final de semestru sau vrea sa scrieti tot pe caiet.
La mine profesorii trimeteau in avans cursurile pe mail sau ne puneau sa cumparam cartea de la librarie

| Cami2003 explică (pentru UserRo10):

Asta e problema, nu am primit bibliografie, au spus că vom primi suport de curs prin șefii de grupa și nu am primit nimic. Mi se pare ciudat când ne spun doar sa fim atenți la ce se discuta, când, de fapt, acele noțiuni, unele dintre ele noi, sunt foarte ușor de uitat, daca nu este măcar schițat ceva. Cel puțin pentru mine, este destul de greu.

| UserRo10 a răspuns (pentru Cami2003):

Ti-ai raspuns singura. Seful de grupa a primit sau va primii materialele. Daca nu le-a primit trageti profesorul de maneca

| paul123paul123 a răspuns:

Sunt oameni care s-au angajat profesori dar nu sunt profesori ocupa locurile pentru salariu, bani, reclama la ministerul invatamantului trebuie schimbat invatamantul sa fie corect sa ajute