| Wehrmacht a întrebat:

Simluare clasa a 8-a matematica.Se trece in catalog?

Geografie.Am dat test.Ca sa nu "piarda" o ora ne-a dat sa transcriem o lectie si sa o invatam.Are voie sa faca asta? Adica...de ce mai e platita? Sa vina si sa ne spuna ce sa transcriem acasa? Asta putem face si noi. Avem nevoie doar de manuale/internet.

Cateodata ni se confisca telefoanele pentru ca unele persoane le folosesc la scoala in timpul pauzelor.Eu nu il folosesc.Il tin oprit si pe silent. Odata am spus ca vreau sa scot cardul/cartela din telefon.Am fost refuzat.Deci din moment ce refuzi asta e clar ca vrei sa iti bagi botul in acel telefon sa vezi ce este pe acolo.Alt motiv pentru care sa refuzi asta nu exista.Deci...au voie sa faca asta? Alta data ni s-au luat hainele care le aveam peste camasa cum ar fi hanoracul pe motiv ac vrea sa ne vada in camasa.Eu am spus ca nu vreau sa dau haina care o aveam pe mine.Mi s-a spus ca in regulamentul scolii scrie ca are voie sa faca asta ca profesor.Chiar are voie sa o faca si regulamentul poate fi asa?

Si cel mai cretin si cred ca ilegal lucru:

Ne cerea o "tursa" la sport.Deodorant,servetele umede...etc si daca nu aveam au facut o "amenda" de 5 lei.Din moment ce scoala nu este institutie cum este politia nu cred ca are voie sa dea "amenzi". Aveau voie sa faca asta?

Daca face cineva ceva la ora este amenintat ca urmeaza sa fie dat afara si sa i se puna absenta.Adica...poate sa il asculte sa vada ce stie si sa puna nota. Poate sa scada nota la purtare,dar daca el a venit la ora,de ce sa ii pui absenta daca l-ai dat afara? El a fost prezent, nu a chiulit.

Eu sunt baiat si am parul lung.Asa imi place mie. Directorul mi-a spus sa ma tund sau sa il prind.Eu nu suport cum imi sta tuns sau cu parul prins.I-am spus ca nu vreau asta pentru motivele care le-am scris deja.Dar el o tinea pe a lui.Ca vrea sa ma tund sau sa il prind.Iar profesoara de sport vrea si ea sa il prind,ca vezi doamne imi vine peste fata si ma incurca, ceea ce nu e adevarat.Pur si simplu ea decidea ce ma incurca si ce nu.Au voie sa faca chestiile astea? Adica ma afecteaza.Tampitii din scoala mai inchisi la minte ar fi ras de mine daca l-asi fi prins si daca m-asi fi puns m-ar fi afectat si in timpul liber,pentru ca imi spunea cum sa arat si in afara scolii.

Vreau sa stiu despre tot ce am scris mai sus.Daca au voie sa faca asta. Daca nu,cat de grav, ce poate sa pateasca profesorul/profesoara este si cui ma pot adresa.Pur si simplu m-am saturat.Nu vreau raspunsuri de la cei care cred ca profesorii sunt mari regi si noi trebuie sa ii ascultam ca sclavii.

6 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

1.Simulările nu se trec în catalog.
2. Profesorul e responsabil de ce se întâmplă la ore şi e problema lui cum şi ce predă.
3. Astea cu telefoanele şi hainele de peste cămaşă mi se par absurdităţi. Se întâmplă şi la noi. Dacă ţi-e frig, ce dracu să porţi? Îţi bagi cojocul pe sub cămaşă? Şi nu trebuie să plătim noi pentru greşelile altora. Dar ăsta-i regulamentul, trebuie respectat.
4. Altă idioţenie: amendă la sport. Asta mai lipsea. Dă-i în judecată.
5. Chestia cu părul e cam adevărată. Petreci mai mult timp la şcoală decât acasă şi dacă aşa scrie în regulament, nu văd de ce l-ai încălca. Am avut şi eu un coleg cu părul lung, şi tot ieşea scandal să se tundă, ba chiar ameninţa că se duce la poliţie. Într-un final, s-a tuns de bunăvoie (nu scurt, cam jumate din cât îl avea)

| Gabica a răspuns:

1.Nu,simularile nu se trec in catalog.
2.In mod normal, odata ce profesorul a decis sa dati test, nu ar trebui considerata o ora pierduta, dar e treaba profesorului cum preda(sau cum nu preda).
3.Cu telefonul se intampla si in scoala mea,dar nu ni-l confisca decat pe parcursul orei(daca ne prinde ca ne jucam,ceea ce facem toti). Oricum,eu il tin pe silent,iar profesorii sunt prea "ocupati" su tipatul la noi sa mai observe ca eu stau pe telefon,sau ca vorbesc etc.Iar chestia cu hainele peste camasa,wtf!? Si daca mi-e frig, ce fac? Ca profesor, are voie sa iti spuna sa iti dai jos hainele, dar nu are voie sa iti ia hainele, decat daca-ti le da inapoi la sfarsitul orei/orelor.
4.Amenda? Seriously? Normal ca nu au voie sa dea amenzi...Si daca refuzi sa platesti amenda, ce se intampla? Te pun la munca pana faci 5 lei?
5.In regulament scrie ca noi, ca elevi, trebuie sa avem o tinuta vestimentara si capilara adecvata.ProstiiDaca vreau sa invat, invat si cu parul albastru si lung de 10m! Iar mie imi palc foarte mult baietii cu parul lung(nu intreba de ce, pur si simplu).Am in clasa un astfel de baiat si cred ca a promis de printr-a 5-a ca se tunde. Evident, nu s-a intamplat, a fost amentintat cu scaderea notei la purtare, dar nu s-a intamplat nimic.Nu te tunde, nu ti-l prinde, n-o sa se intample nimic.E o chestie prea mica sa suporti vreo consecinta.

| AgathaRo a răspuns:

Hai sa iti zic una buna : Nu semnezi procesul verbal sa vezi ce iti zic. Cu parul tuns in mod normal nu il privesc pe altii ce frizura/plete/dreduri/creasta porti. Dai in colo nu poate sa te oblige. Daca problema persista zii ca mergi la insperctoratul scolar si faci reclamatie pe acolo.

| carhartt a răspuns:

Cam târziu răspund la întrebare, asta pentru ca am vazut faza cu părul lung. Şi eu am părul lung şi mulţi mi-au zis să mă tund dar nu am facut-o, şi nici nu am să o fac decât atunci când cred EU si numai EU că a venit momentul să fac asta. Pur şi simplu, d-aia nu mai pot eu că mă pune directorul să mă tund, nu mai suntem pe vremea lui Ceauşescu să vină cu foarfeca în clasă să te tundă, şi chiar dacă ar face asta ar fi împotriva legii, deci, ar fi judecat penal.
Sper că nu te-ai tuns până acum pentru că totuşi te-a forţat cineva, e o ţară liberă... şi totuşi sunt la modă pletele smug.
Oricum eu nu am plete, nici până la umeri nu îl am. Succes!

| MetalForever a răspuns:

Se poate trece in catalog, daca vrei, dar mai ai pana atuncithinking
Cel putin eu le am in 25 si 27 martie...

| Nicorescu_Paty_1999 a răspuns:

Nu, nu se trec in catalog.
Nu e prea normal.Acuma treaba profei.
Este cam absurd. daca erai racit, puteai raci si mai si din cauza ca n-aveai hanorac!
Nu. Ce, la scoala voastra se da mita/spaga sau ce?
Iar este o absurditate. Ai dreptate, nu a chiulit, l-a dat afara!
Au un pic dreptate, daca ti-l lasi lung, poti sa porti ochelari. funda?