| andreea75 a întrebat:

Buna cum sa invat catelul sa faca afara/
P.S:inca nu am voie sa-l scot afara deoarece nu i-am facut toate vaccinurile,dar vreau sa fiu pregatita!Acum are un fel de prosopel absorbant,dar nici in ala nu face!

Răspuns Câştigător
| Furnicutza a răspuns:

Ideea e sa il obisnuiesti cu plimbarea.Adica sa incerci sa il scoti la plimbare zilnic cam pe la aceeasi ora.Si cu cat este mai mic, cu atat mai des.De obicei cainii fac in acelasi loc.Adica daca iti face in baie, va tot face in baie.Insa cat este mic, va face pe unde il scapa.Ca sa il obisnuiesti sa faca doar intr-un singur loc in casa, incearca sa speli 'urmele' lui de prin casa cu apa cu otet.Asta bineinteles dupa ce speli cu apa cu detergent.Lasa in baie un prosopel pe care a facut pipi si el se va obisnui sa faca acolo.Cand va mai creste,se va obisnui cu programul de iesit, ba mai mult, se va cere afara.Va sta in fata usii, stiind ca pe acolo iasa de obicei ca sa isi faca treburile.Cat e mic, face pe unde apuca.Mai este o metoda pe care unii o considera brutala.Atunci cand face pipi sau treaba mare undeva unde nu e ok, apropie-i boticul(fara sa ii gabi botul) in ea si ceart-o, fara sa o agresezi.Va stii ca a facut un lucru rau.Bafta,si sa iti creasca mare si sanatos...happy

3 răspunsuri:
| Clauvdgg a răspuns:

Pai, tot timpul cand vrea sa-si faca treburile miroase pe jos ( isi cauta locul potrivit ) atunci trebuie sa pui prosopul langa el. daca nu merge chiar cand se aseaza sa faca il pui sub fund. dureaza ceva pana cand se invata. si apoi cand ii faci vaccinurile toate de pote sa iasa afara cand merge pe prosop sau il cauta iesi cu ea afara repede ...sau o scoti afara si de cateva ori si astepti pana face laughing ti-am mai spus dureaza destul de mult pana se invata.