| AlexDorinel a întrebat:

Soarele este mai puternic de la an la an?

Timpul trece mai greu de la an la an?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acum pun si eu o intrebare ce legatura exista intre scurgerea timpului si faptul ca Soare anual este mai puternic?

| Catrice a răspuns:

Timpul e același încă de acum miliarde de ani laughing ca oamenii îl percep altfel asta e alta treaba

| raMLesS a răspuns:

Nu devine mai puternic, dar se mareste in fiecare an, la un momentdat o sa fie atat de mare incat o sa arda toate planetele.

| Furnicuta000 a răspuns:

Radiatiile UV sunt tot mai puternice si daca acum multi ani puteam sa stam ore in sir la soare, acum dermatologii ne recomanda sa folosim crema de protectie solara pentru a ne feri de cancer de piele si a preveni ridurile premature. Si trebuie folosita chiar si iarna si cand nu e soare pentru ca razele uv sunt mereu prezente. Totusi eu nu folosesc cand e innorat afara.

Iar timpul...mi se pare ca trece mult mai usor acum decat cand eram mica, poate si din cauza ca acum nu ne mai plictisim si de asta nu simtim sa treaca timpul mai repede avand atatea gadget-uri si activitati de facut

| Darkmagic a răspuns:

Pentru prima intrebare:
Nu.
Astfel de schimbari ultra rapide pentru o stea, nu au loc decat la finalul vietii ei.
La a doua intrebare raspunsul este tot:
Nu.
Timpul trece mai repede, nu mai greu, datorita variatiilor de viteza a rotatiei planetei. Oricum acest lucru este insesizabil pentru om, diferentele fiind percepute numai de ceasurile atomice.
Daca imi aduc bine aminte, pana acum s-au facut pana la maxim 30 de reglaje care se numesc Secunde de Salt Negativ, pentru a remedia problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Soare nu am sesizat nimic diferit, la timp, însă, am perceput că trece mai repede decât acum 20 de ani, să zicem.

| Vanessika a răspuns:

Nu stiu nimic de soare, dar de timp stiam ca trece mai repede de la an la an