| cristi202 a întrebat:

Sotiei mele i s-a pus o intrebare de catre de copiii din clasa ei (e invatatoare), si nu a stiut sa raspunda. M-a intrebat pe mine, si nici eu nu am stiut!happy Intrebare e: de ce sta barza oriunde intr-un picior?happy Vreau raspunsuri serioase, stiintifice, ca asa, unul aproximativ, ca pentru copii, sotia mea le-a dat copiilor sai

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Este un fenomen obisnuit in lumea pasarilor nu doar la barza sa stea din cand in cand pe un picior.
Sunt doua motive, una pentru a odihni piciorul sau a prevenii oboseala unor grupi de muschi si alternand isi schimba piciorul pe care sta, al doilea motiv este termoreglarea ( piciorul ridicat ascunde in pene - sub aripa astfel reduce pierderea de caldura )

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este inutil sa cauti explicatii stiintifice pentru comportamente instinctuale--- ele nu sunt explicate de ornitologi ---sunt doar constatate prin observatie si descrise in grupajul de caracteristici care deosebesc o specie de alta.

| tinaHd a răspuns:

Cand il ridica pe celalalt ...aste e doar o gluma ca sa vada ce raspundeti.

| cristi202 explică:

Oameni buni, chiar nu s-a vrut a fi o gluma! Intrebarea chiar a fost pusa!

| harciog a răspuns:

Domnule,cu respect va spun ca pentru orice copil si mai ales pentru cei din orase pentru tot ceea ce vad,cea mai mare relevanta o are locul unde o vad si aici are importanta ce am subliniat cu acesti copii din orase. Putini dintre ei au ocazia,sau au avut ocazia pina la aceasta virsta,sa vada o barza in mediul natural.Ei o stiu doar din tablouri si televizor si aceastea, oricit n-am vrea, dar denatureaza adevarul citeodata.Asa ca,sotiei dv cu respect,nu-i ramine decit sa naturalizeze adevarul in ochii lor, fie prin explicatii, fie printr-o exursie la vara intr-un loc unde berzele vor fi vazute si intr-un picior si in amindoua picioarele.

| cristi202 explică (pentru harciog):

Da, e adevarat ce zici, Hircioage, dar copiii chiar nu sunt de la oras, ci sunt din mediul natural al berzei, de la sat, unde mai mereu le vad intr-un picior, fie in apa, fie pe uscat, sau chiar in cuib. Si de aceea a aparut in mintea lor intrebarea. Deci ei au vazut berzele in mediul lor natural, asa cum sunt ele, si nu cred ca ei gresesc.

| xXkenzorXx a răspuns:

Pai sta intr-un picior pentru ca pur si simplu acest animal asa a fost creat si se spune ca daca o barza nu sta intr-un picior atunci este pe cale de moarte sau naste, acest lucru a fost vazut in laboratoare de experti si acesta este raspunsul!
Funda ca am nevoie!

| eandopuncttk a răspuns:

Pai daca nu ar sta intr-un picior ar "levita"

| kraiova00 a răspuns:

Pai asta este o gluma si suna c-am asa:Cand sta barza intr-un picior? si raspunsul este: Cand il ridica pe celalalt

| inn a răspuns:

Da este suta la suta o gluma! iar..."kraiova00" are dreptatewinking

| DemyAcm a răspuns:

Pentru ca presupun ca daca si lar ridica si pe celalalt ar cadea.happy:p