| WhatABeautifulDay a întrebat:

Speciale comestibile de ciuperci, gen piciorul caprioarei, minatarca, pita vacii sau oricare alta ciuperca comestibila, pot fi consumate crude sau trebuie neaparat gatite?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mancam cand eram mai tanar Oiene. Sunt un pic iuti. Orice ciuperca comestibila se poate manca si cruda. Daca-ti plac.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Unele specii de ciuperci pot fi mancate si crude, altele trebuiesc neaparat gatite pentru ca sunt toxice organismului.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Mai nou, toate ciupercile se pot manca. Dar unele numai o singura data.

| Nevroza a răspuns:

Nu se pot crude, dar am mancat recent pipinci murati. O reteta nu pot sa iti dau dar sunt super buni. Cauta pe net, sunt o multime. Bafta!

| Ediy2003 a răspuns:

Crude nu poti sa le mananci. Vezi ca poti confunda aceste ciuperci comestibile cu unele otravitoare. Pentru a fi sigur(a) iti recomand sa le pui la fiert intr-o oala cu o lingura de argint. Daca lingura se inegreste, atunci una dintre ciuperci este otravitoare.