| anonim_4396 a întrebat:

Sunt acele ciuperci semi comestibile, precum acele ciuperci rosii cu pete albe pe care le vezi peste tot prin padure. Dar cum trebuie preparate? Stiu sigur ca daca le fierbi o sa fie bune de mancat, dar este bine de exemplu sa le pun pe gratar, adica doar sa le expun la caldura?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Acele ciuperci rosii cu pete albe", frumoase si adorate de copii cand le deseneaza... sunt de fapt ciuperci OTRAVITOARE, foarte periculoase pentru sistemul nervos!
(Amanita muscaria)

Daca mananci din ele, chiar daca nu ajungi in groapa, ai sanse sa stai o vreme la careva salon inchis de la psihiatrie...

| Victor453 a răspuns:

Ti-a spus corect Bula, in plus am auzit ca cum nu leai gati, tot otravitoare sunt, poate este vreo metoda sigura, dar mai bine nu risca, la ceva bun precis nu va duce!