| Thecurious a întrebat:

Sper ca ati avut un Paste fericit, din cate stiu, statele socialiste au o administratie supradimensionata.
Imi puteti da exemple de asemenea tari?
Poate statele scandinave ar putea fi niste exemple bune, avand in vedere traditia guvernarii socialiste?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din trei state scandinave, doua sunt monarhii. Socialismul si monarhia se cam bat cap in cap.
State socialiste sunt Cuba, Coreea de Nord, Vietnam, China etc.

| minrest a răspuns:

State socialiste nu sunt statele in care au guvernat des socialistii; statele scandinave NU sunt state socialiste si au o administratie extrem de eficienta, deci nu e nici supradimensionata. State socialiste au existat in special in trecut, un exemplu din zilele noastre e China.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Multumesc pentru corectii.
Chia a acceptat dezvoltarea economica prin capitalism, avand si o clasa de miliardari.
Nu o mai putem considera comunista, ci socialista, cu un regim politic autoritar.