| YukyTsukiyomi a întrebat:

Sper sa aveti timp sa citii tot. Funda! Buna tocmai am intrat la liceu(clasa a 9 ) si m-am ingrozit.Majoritatea orelor sunt ok, in afara de chimie si mate.Chimia nu am suportatat-o din generala si incepe sa ma inspaimante si mai tare acum.Stiu cam tot adica stiu sa rezolv, dar la o ora nu am inteles si fix atunci s-a gasit sa ma asculte, nestiind mi-a pus direct o nota mica fara sa clipeasca.La mate nu sunt deloc stralucita desi sunt pe profil de mate-info intensiv. Sa spunem ca sunt pe la mijloc chiar spre jos, dar nu asta este ideea.Trecand cu greu prin teste, teza etc am reusit sa scot media putin peste 5 dar astazi la mate faceam exercitii.Si eu vrand sa fac singura sa nu iau de la tabla incercam. Faceam un exercitiu, intre timp la tabla incepuse altul, eu neurmarind-ul.Deodata imi aud numele si ma duc la yabla.Eram derutata total neurmaridnu-l nu stiam absolut nimic ce sa fac.Imi mai dadu-se coegii niste sfaturi dar nu prea ma ajuta.Profesorul il durea in c*r de mine, nici macar nu se uita la ce faceam.Cu chiu cu vai am facut dupa corecturi stergeri etc. Ideea este ca nu m-a ajutat deloc, nu mi-a dat o idee de pornit nimic, 0, pauza.

Si m-a ascultat si din trecut ( eu nu prea invat teoria sau la mate in general nu pentru ca nu vreau sau nu am timp ci pentru ca nu inteleg absolut deloc) si logic ca nu stiam.In final mi-a pus un 4 foarte frumos! Eu nu am mai suportat si am plecat acasa.

Acum intrebarile sunt: 1 De ce sunt profesorii asa de rai la liceu? Ne iau cu forta, oare ei nu stiu ca eram obisnuiti altfel si mai comozi.Fiind in clasa 9 consider ca ar trebui sa o ia putin mai incet cu noi.Si chiar nu au mila de noi? Nu putem fi genii la toate obiectele dar totusi la mate de exemplu am facut ceva putea sa-mi de-a macar 5 dar nu.

2 Ce as putea sa fac la mate? A spus ca ma asculta de acum la fiecare ora din teorie si poate si exercitii.Nu pot sa incep sa fac pregatire din probleme finianceara.Profu mi-a bagat o frica in mine de ma gandeam semestrul asta sa nu mai merg la orele de mate. Efectiv stau acum si scriu abtinandu-ma sa nu plang.Ma gandeam sa ma transfer pe un profil de uman, da iese din discutie pentru ca acum sunt la cel mai bun liceu din oras si merita.Ce sa fac?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Bumbuu a răspuns:

Hey. Stiu cum te simti.Eu sunt in clasa a11-a tot la cel mai bun liceu din oras, la prima clasa de mate-info intensiv.E adevarat ca la inceput este foartee greu.Nu trebuie sa.ti faci griji pentru nimic.Fiind la cel mai bun liceu si la un astfel de profil, e normal ca profii sa aiba pretentii. Unii chiar exagerate.Se asteapta sa fii cel mai bun la tot,inclusiv desen si muzica. E ciudat dar adevarat. Sunt atat de exigenti pentru a te face sa inveti,sa te ajute.(asa sustin ei).Dar nu trebuie sa te lasi intimidata.E mai greu acum, alti colegi, alta materie(muuulta chiar), dar pe parcurs o sa te obisnuiesti si o sa vezi ca o sa fie bine. Matematica e foarte diferita la liceu, sunt foarte multe formule si lucruri de care nu ai mai auzit si trebuie sa le intelegi pe toate ca sa te poti descurca. Nu are cum sa te asculte el pe tine chiar in fiecare ora.Si daca o va face se va opri in momentul in care va vedea ca esti puternica, calma si stii tot ce te intreaba el. Daca nu intelegi de la el si vrei sa urmezi tot matematica iti sugerez sa faci meditatii sau sa rogi un coleg sa iti explice lectiile.Capul sus, si orice ai face, nu ii arata ca iti e frica de el.Pana la urma, e doar un profesor, nu iti poate face nimic rau.E bine sa mai si chiulesti, sa simti cu adevarat ca traiesti anii de liceu, dar nu pleca de la fiecare ora caci tot tie o sa.ti fie greu. Invata pentru o zi si scapi.mergi pe acest profil si incearca sa dai tot ce poti.e greu pana prinzi.Si inca un sfat, invata sa traiesti clipele astea la maxim, sa te bucuri de ele si gandeste.te ce vrei de fapt sa urmezi. pana la urma acum nu mai conteaza media din liceu la facultate.Nu alerga dupa note fff mari. Invata cat poti tu si axeaza-te numai pe ce vrei sa urmezi. In rest invata doar pentru nota.BAFTA!

6 răspunsuri:
| florinell a răspuns:

Salutare.Pentru inceput as vrea saiti spun ca ar trebui sa te straduiesti sa inveti mai mult. Daca nu iti place matematica trebuia sa alegi alt liceu.Iti spun ca ar trebui sa te straduiesti mai mult, deoarece din ceia ce va preda profesorul acum vei avea bacul mai tarziu, iar matematica nu o poti invata teoretic daca nu o iei logic.Totul are o continuitate.Profesorii mai drastici dupa parerea mea fac performanta mult mai repede cu elevii, decat un profesor bland. Daca nu inveti cu acest profesor,, rau'' dupa cum il numesti tu, atunci cum ai mai invata cu unul care ti-ar da note nemeritate de tine. Daca te-ai blocat inseamna ca esti si emotiva, asa cred...incearca sa lasi timiditatea acasa,iar atunci cand esti la scoala si profesorul prezinta lectia elevilor,atunci daca nu intelegi ceva il poti ruga sa explice mai detaliat ceia ce nu ai inteles. Profesorii uneori sunt mai drastici, dar eu cred ca sunt asa pentru ca vad cat dezinteres mai au elevii spre scoala, si atunci ei incearca, incearca, incearca.Mai tarziu te vei obisnui cu proful.Pentru profesorii dinainte imi fac eu griji, poate ca v-au predat prea,, comod''... daca ai facut de 5 sau nu asta nu pot sa stiu ca nu am fost acolo.Parerea mea este ca daca vrei sa inveti mai bine la matematica si vrei asta cu adevarat, atunci se poate.Incearca sa fi atenta la ore,sa pui intrebari profilor daca nu intelegi ce ti se preda,si incearca ca tu singura,acasa,in intimitatea ta,sa faci exercitii,sa incerci, pentru ca nu poti dintr-o data sa inveti tot, trebuie sa repeti in fiecare zi. Sper ca nu te-am plictisit, daca este asa, atunci imi pare rau. Daca vrei sa inveti cu adevarat poti.Bafta.

| neutrino a răspuns:

Pentru a termina cu succes un liceu bun trebuie sa curga multa transpiratie.

| Indestructible a răspuns:

De ce naiba te-ai dus la mate-info, unde e M1, dacă tu ești praf la mate?
Îți meriți soarta, mai ales dacă nici nu înveți și nu te străduiești să înțelegi matematica.

| WhiteAndProud14 a răspuns:

Asa va sperie in clasa a 9-a. Din a-10-a o sa fie mai usor, o sa cunoasteti profesorii, s.a.m.d.
Tu trebuie sa fii atenta la ore si sa nu vorbesti. Ai facut bine ca ai chiulit, cel mai frumos lucru la scoala este chiulul cu cap.

Deci, fii fata desteapta si nu deranja profesorii ca altfel si ei te vor "deranja" pe tine.

| Lucifer007 a răspuns:

Daca iti place profilul care l-ai ales continua... poti lua ore suplimentare de la alt profesor. fiind la cel mai bun liceu din oras nu inseamna ca gata esti o eleva de nota 10. gandeste-te mai bine. e vorba de viitorul tau

| KytiKat a răspuns:

Buna! Si fratele meu a trecut prin asta. Sunt unii profesori care conside ra ca 10 este al profesorului, sau in cazul meu profa ne uraste. Fara sa ne asculte ne da 4. Eu cred ca ar trebui sa ai curaj si sa fii atenta in clasa. (mai date pe langa prof. Colegei mele i-a mers)