| YukyTsukiyomi a întrebat:

Sper sa aveti timp sa citii tot. Funda! Buna tocmai am intrat la liceu(clasa a 9 ) si m-am ingrozit.Majoritatea orelor sunt ok, in afara de chimie si mate.Chimia nu am suportatat-o din generala si incepe sa ma inspaimante si mai tare acum.Stiu cam tot adica stiu sa rezolv, dar la o ora nu am inteles si fix atunci s-a gasit sa ma asculte, nestiind mi-a pus direct o nota mica fara sa clipeasca.La mate nu sunt deloc stralucita desi sunt pe profil de mate-info intensiv. Sa spunem ca sunt pe la mijloc chiar spre jos, dar nu asta este ideea.Trecand cu greu prin teste, teza etc am reusit sa scot media putin peste 5 dar astazi la mate faceam exercitii.Si eu vrand sa fac singura sa nu iau de la tabla incercam. Faceam un exercitiu, intre timp la tabla incepuse altul, eu neurmarind-ul.Deodata imi aud numele si ma duc la yabla.Eram derutata total neurmaridnu-l nu stiam absolut nimic ce sa fac.Imi mai dadu-se coegii niste sfaturi dar nu prea ma ajuta.Profesorul il durea in c*r de mine, nici macar nu se uita la ce faceam.Cu chiu cu vai am facut dupa corecturi stergeri etc. Ideea este ca nu m-a ajutat deloc,nu mi-a dat o idee de pornit nimic, 0, pauza.
Si m-a ascultat si din trecut ( eu nu prea invat teoria sau la mate in general nu pentru ca nu vreau sau nu am timp ci pentru ca nu inteleg absolut deloc) si logic ca nu stiam.In final mi-a pus un 4 foarte frumos! Eu nu am mai suportat si am plecat acasa.
Acum intrebarile sunt: 1 De ce sunt profesorii asa de rai la liceu? Ne iau cu forta, oare ei nu stiu ca eram obisnuiti altfel si mai comozi.Fiind in clasa 9 consider ca ar trebui sa o ia putin mai incet cu noi.Si chiar nu au mila de noi? Nu putem fi genii la toate obiectele dar totusi la mate de exemplu am facut ceva putea sa-mi de-a macar 5 dar nu.
2 Ce as putea sa fac la mate? A spus ca ma asculta de acum la fiecare ora din teorie si poate si exercitii.Nu pot sa incep sa fac pregatire din probleme finianceara.Profu mi-a bagat o frica in mine de ma gandeam semestrul asta sa nu mai merg la orele de mate. Efectiv stau acum si scriu abtinandu-ma sa nu plang.Ma gandeam sa ma transfer pe un profil de uman, da iese din discutie pentru ca acum sunt la cel mai bun liceu din oras si merita.Ce sa fac?

Multumesc.

4 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

1. Da, profesorii ar putea sa fie mai blanzi. Dar atunci nu ar ai avea nici o putere asupra elevilor. Nu i-ar mai putea controla. Un profesor de treaba nu poate sa le impuna elevilor nimic, pentru ca elevii pur si simplu nu il vad ca pe o persoana pe care trebuie sa o respecte si sa o asculte. Profesorii..nu, nu au mila. Este doar o meserie, pentru care sunt platiti. Si la mine in clasa profa de engleza a spus de mai multe ori: 'Voi ce credeti, ca nu pot sa dorm eu noaptea ca va pun note mici? De asta nu mai pot eu! E treaba voastra sa invatati, si treaba mea sa va evaluez!'. Si nu poti sa o contrazici, nu? Si. daca esti la mate-info intensiv, trebuie sa fi buna la mate, si profesorii au asteptari mari de la voi. Nu puteti fi genii la toate materiile, dar de asta exista multe, multe profile din care sa alegeti.

2. Invata. Invata si teoria, roaga un coleg sau o colega sa iti explice cat de cat, si toceste-o daca e nevoie. Te va asculta de cateva ori, POATE, si apoi iti va da pace. Sau iti va mai pune o intrebare din cand in cand. Nu rezolvi nimic daca vei lipsi de la orele lui, asa il vei enerva si mai tare, si probabil te va lasa corijenta. Straduieste-te, cere ajutorul colegilor, mai noteaza-ti pe banca sau pe foi definitiile ca sa te poti uita oricand la ele. Eu invat usor daca le scriu pe hartie de multe, multe ori, pana ce le 'prind'. Nu iti fa griji, ca probabil iti va da note ca sa treci, chiar daca numai cu 5. Dar in nici un caz sa nu chiulesti de la orele lui!

Succes!

| Adelina004 a răspuns:

Deci.Eu am exact aceeasi problema pe cap.Nu prea le am deloc cu calculele si mai ales cu matematica.Si in generala abia mai luam un 7 la mate dar foarte rar.Intrebarea mea este:de ce ai dat la mate-info daca nu iti place deloc? Acolo intotdeauna profesorii vor fi mai duri si mai neintelegatori.Parerea mea este ca ei gandesc asabig grinaca unul stie toti trebuie sa stim(ăsta a fost raspunsul la prima intrebare)

Iar acum la a 2a intrebare nu prea ai ce face.Un profesor cand isi pune pata pe cineva apai ala e.Singura solutie e sa inveti, apoi sa te asculte si cand te asculta culmea este sa îi stii tot ce te intreaba. Încearca sa inveti tot sau macar ce poti tu sa retii si daca atunci cand te intreaba ceva nu stii tu îi poti zice ce ai învatat si te asculta din ce stii tu.Nu iti face griji, dar eu daca asi fi fost in locul tau sigur nu as mai fi stat in acea clasa. Înca nu inteleg de ce ai dat acolo.Tu trebuia sa dai la ceva la care sa te pricepi unde puteai fi chiar foarte bună. Daca mai ai intrebari sau poate vrei sa imi raspunzi inapoi, fă-o. big grin

| YukyTsukiyomi explică (pentru Adelina004):

E cel mai nun liceu din oras si am intrat cu o medie foarte buna, nu am mers pe ce imi place(imi place mai mult profilul uman) pentru ca nu prea am ce sa ies in viitor.Asa ca pe un profil ca mate-info am mai multe oportunitati la facultati

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru YukyTsukiyomi):

In Romania nu prea ai sanse de viitor, indiferent de profilul la liceu si de facultate, daca nu ai. pile. Este tristul adevar. Mai bine faci ceva ce iti place, poti sa mergi dupa aceea in strainatate la o facultate care e mai valoroasa decat una din Romania.