| Dasca a întrebat:

Spuneti-mi ce carti v-au placut in mod special? As vrea sa citesc o carte si nu stiu care big grin.

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Gargui de andrew davidson, asta citesc acum.
Devdas-Saratchandra Chattopadhyay
Padurea norvegiana, Iubita mea, Sputnik-Haruki murakami
Dragostea in vremea holerei-garcia marquez.
femeia nisipurilor-kobo abe
O poveste pe care am citit-o zilele trecute si m-a surprins, m-a lasat cu o senzatie de bucurie inexplicabila:Vigdis si Viga-Ljot de sigrid undset.Nordicii astia chiar scriu bine.
Celalalt trup-milorad pavic.
eseu despre orbire-saramago
la capatul lumii si in tara aspra a minunilor-murakami
autostrada-cortazar
metamorfoza-kafka
citesc si poezie, imi plac rusii:lermontov, puskin, germanii:goethe si lenau, englezii:shelley, byron, francezii:v.hugo.
toti sunt autori foarte buni pentru ca te fac sa te simti in capul personajului.ii descriu bine starile sufletesti, ce e in capul lor si la final te trezesti ca totul e de fapt o metafora si intelegi mii de intelesuri si o lectie buna de viata.

4 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Constantin Noica – Jurnal filozofic
Gabriel Liiceanu – Jurnalul de la Păltiniş
Eugène Ionesco – Însinguratul
Petre Ţuţea – Între Dumnezeu şi neamul meu

| Misshaa a răspuns:

"Un leagan in zapada".E dementiala.O ador.Este legata de credinta.Iti recomnad sa o citesti.Bafta!