| djpro2012 a întrebat:

Spuneti-mi ce functie sintactica au urmatoarele cuvinte: iar si fiarele

"Iar lupu' mancator
Se facu favorit"
"Si cate oi slutite
De fiarele cumplite"

3 răspunsuri:
| axeldavid a răspuns:

Au functia horror

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

N-ai scris textul integral si nu exista logică, la un moment dat!
De ce ai lasat un spatiu mare intre "iar si fiarele" si... urmatorul rand? Ce lipsea?
iar=conjunctie coordonatoare fara functie sintactica
lupul= subiect simplu, exprimat prin subs com simplu,
mancator=atr adj exprimat prin adj propriu zis variabil
se facu= verb copulativ
favorit=nume predicativ exprimat prin adj propriu zis variabil

si= conjunctie coordonatoare copulativa fara functie sintact
cate= atr adj. expr. prin pronume relativ
oi=subiect exp. prin subst comun simplu
slutite=atr adj. expr prin adj provenit prin verb la participiu
de fiarele=compl circ. de cauza, exprimat prin subst comun simplu
cumplite=atr adjectival exprimat prin adj provenit prin verb la participiu

| maxfan a răspuns:

Iar- nu are functie sintactica deoarece este o conjunctie coordonatore adversativa
fiarele- complement de agent