| andreim98 a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce repr. valorile de adevar? am maine test la logica si nu inteleg nimic

2 răspunsuri:
| Mariusr11 a răspuns:

Valoarea de adevăr este expresia gradului de certitudine a corespondenței judecății (propoziției logice) cu starea de fapt vizată de judecată. Valoarea de adevăr originează în incapacitatea spiritului omenesc de a reproduce în sine ceea ce este în afară de sine manifestată print-o rămânere în urmă față de realul exterior sieși. Este implicit recunoasterea relativității capacității de cunoaștere individuală și colectivă a omului. Aceasta situație ar fi exclusă în cazul unei reflectări absolute în spirit a realității vizate când ar putea exista o singură valoare a judecății făcute si anume: adevărul. Pentru subiectul cunoscător extrem de riguros dinamica cunoașterii s-ar desfășura numai între două valori: adevărul si falsul. Practica vieții umane impune o relativitate în evaluarea cunoștinței extinzând valorile de adevăr de la două la trei valori: adevarul, falsul, probabilul. În acest mod ia naștere studiul judecăților cu trei valori adică logica trivalentă.

| andreim98 explică (pentru Mariusr11):

Pot si eu sa caut pe google, vreau cineva sa mi explice mai pe scurt. Oricum, multumesc pentru ajutor!