| valentinho a întrebat:

Spuneti-mi si mie cum se demonstreaza ca un text este :fabula, schita, balada, nuvela, basm, pastel, doina, imn?

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In definitia fiecarui gen literar exista trasaturi specifice genului cu pricina. Tu, avand un text in fata, cauti respectivele trasaturi, le exemplifici pin citate si astfel demonstrezi ca textul apartine unuia sau altuia dintre genuri.

| Oanny a răspuns:

Presupun ca esti a opta si marti dai examen. Ei bine, dupa cum mia explicat profesoara, incepi cu definitia. Apoi enumeri trasaturile speciei respective cu exemple.Sa nu uiti de figurile de stil si de imaginile artistice. Iar la final poti sa zici ceva de genu...trasaturile enumerate mai sus-si enumeri trasaturile-incadreaza texul/poezia in specia,(care este). Daca dai examen succes.Si eu il dau si presupun ca la ora 12, vom da examenul toti din romania.Pff...deja am emotiihappy

| mari99 a răspuns (pentru Oanny):

Nu te supara dar la ce te referi prin specia?
sunt confuza.

| EvaTramell a răspuns:

Fabula : Fabulele sunt opere epice in versuri sau in proza in care sunt povestite intamplari puse pe seama animalelor, apasarilor, a plantelor, a obiectelor si care au caracter satiric si moralizator, criticand anumite defecte omenesti.

Schita : Schita prezinta un singur episod din viata personajului principal.

Balada : Balada culta este opera epica in versuri, in care sunt narate fapte si intamplari deosebite, personajele fiind puse in antiteza, elementele reale impletindu-se cu cele fabuloase.

Nuvela : Nuvela este o specie a genului literar epic in proza cu un singur fir narativ, dar cu o actiune mai complicata decat a schitei la care participa un numar mare de personaje ce actioneaza intr-un timp mai indelungat si pe un spatiu mai larg.

Basm : Basmul este opera epica de mare intindere in care intamplarile reale se impletesc cu cele fantastice fiind savarsite de persoane cu puteri supranaturale care reprezinta fortele binelui si al raului. Din confruntarea lor ies invingatoare fortele binelui pentru ca reprezinta idealurile omului si ale comunitatii in care traieste.

Pastel :
Pastelul este o specie literară a genului liric, în care se prezintă un peisaj sau un aspect din natură, autorul creându-l pentru a-şi exprima sentimentele. Într-un pastel dominante sunt imaginile artistice, realizate prin figuri de stil, organizate într-o descriere tip tablou.
sau : Pastelul este o specie a genului liric, in care poetul isi exprima direct sentimentele printr-un tablou in care se zugraveste un anotimp, un colt de natura, un moment al zilei, un aspect din viata micilor vietuitore.

Doina : Doina este o opera literara lirica în versuri, specifica folclorului românesc, în care se exprima o varietate de sentimente deosebit de puternice. Este o creatie cu un caracter anonim, autorul fiind necunoscut. S-a transmis din generatie în generatie, pe cale orala.

Imn : Imnul este o poezie lirica inchinata unei personalitati, unei idei marete, unui sentiment nobil.

| HeLLb0y a răspuns (pentru EvaTramell):

Mersi raman dator cu o funditabig grin

| DiAnA95_5642 a răspuns:

Sunt de acord cu ce a spus Puppy Kiss, dar pentru a alcatui o demonstratie ca aceasta iti trebuie toate trasaturile speciilor acestea epice si licrice...si plus ca ai putea sa si demonstrezi cu cateva argumente ca apartine fie genului epic fie liric

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da fabula este o opera epica in versuri sau proza

Alte răspunsuri
| Slash3r a răspuns:

Http://meditatii-la-romana.blogspot.com/......abula.html uitate aici cum se face demonstratia ca un text este fabula si poate mai gasesti si altceva folositor

Alte răspunsuri