| evellinalalala a întrebat:

Spuneti-mi si mie tipurile de insuline si pentru ce tip de diabet sunt fiecare!

Răspuns Câştigător
| Tigroaica300 a răspuns:

Din cate stiu eu sunt 2 tipuri de diabet de tipul 1 care e pe insulina si de tipul 2 pe pastile.

1 răspuns:
| StefanKogut a răspuns:

Insulina este o enzima secretata de pancreas si e una singura, ba chiar identica la porc si la om. Daca te referi la medicamente pe baza de insulina, adica acel ser pe care si-l administreaza diabeticii atunci acelea sunt intr-adevar diferite produse, dar nu sunt aferente unui tip de diabet I sau II ci sunt mai degraba pasi tehnologici de imbunatatire a produselor sau de oferire a unui confort mai mare pacientului. Astfel stiu ca exista produse cu actiune prelungita care maresc confortul pacientului prin faptul ca nu mai trebuie sa-si administreze serul din 2 in 2 ore ci de doua ori pe zi, dimineata si seara, de exemplu, dar, inca o data spun, nu au legatura cu tipul de diabet ci mai degraba cu pacientul, cu stilul lui de viata, virsta, vechimea bolii si alti parametri pe care medicul diabetolog ii ia in considerare atunci cand indica un anumit produs pentru controlul glucozei din sange. Oricum iti recomand sa ceri informatii de genul asta de la un medic specialist, diabetolog si nu pe net.