| larissa06 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog o formula pentru a calcula masa unui corp. dau funda! repede, multumesc!

6 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Depinde... Cea mai cunoscuta ar fi Ro=m/V => m=Ro*V (produsul dintre densitatea corpului si volumulacestuia).

| Clawd3lw a răspuns:

M= G/g (G- greutatea, m- masa, g- acceleratia gravitationala)

| HarukaAnase a răspuns:

Pai e formula aceea : m( masa) x 9.8 ( constanta gravitationala)= greutatea daca te ajuta cu ceva

| larissa06 explică (pentru HarukaAnase):

Pe mine ma intereseaza masa, nu greutatea. multumesc oricum pentru timpul acordat :*

| HarukaAnase a răspuns (pentru larissa06):

Puteai sa scoti masa din formula.winking

| stropinela11 a răspuns:

Masa = densitate x volum