| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Este vreo formula cu care poti calcula greutatea unui corp dintr-un lichid?

2 răspunsuri:
| NopeCheers a răspuns:

Atata timp cat cunosti greutatea masei unui obiect cropului sau lichidului si masa totala a acestora faci :
Notam X- Masa corpului si lichidului.
Stim masa Corpului sau Lichidului conteaza problema...
si faci X-masa corpului sau X-masa lichidului. sper ca te-am ajuta happy fundita?

| anonim_4396 explică (pentru NopeCheers):

Problema e alta: Am masa corpului, adancimea la care se afla, suprafata corpului, si trebuie sa aflu presiunea si Forta Arhimedica... presiunea am aflat-om dar forta arhimedica mi se pare imposibil de calculat doar asa...