| Glooring a întrebat:

Spuneti-mi tot ce ar putea fi un numar.

Ex: prim, palindrom, impar, par, etc.

Daca mai stiti spuneti-mi si mie.

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

„Palindrom" nu este un număr.
Palindromul este acel gen de problemă enigmistică în care un cuvînt, citit de la stînga la dreapta și apoi de la dreapta la stînga, are același sens.
Palindromul este, în mod obligatoriu, un cuvînt cu un număr impar de litere.
Ex. capac, rotor, monom, radar.
Aratara; calabalac;

| Glooring explică (pentru corolav):

12321 este palindrom.

| corolav a răspuns:

Măi, copile, eu mă plimb de vreo 60 de ani, în asemenea gen de probleme, și vii tu acum să-mi spui ce este acela „palindrom"!
Cine te-a învățat, rău te-a învățat.
Acest număr, 12321, este doar un număr cu „formă palindromică".
Pentru că palindromul nu poate fi decît un cuvînt. În ideea că are un număr foarte mic de posibilități.
Pe cînd „numărul de formă palindromică" are o infinitate de soluții.
Sper că te-am lămurit și m-ai înțeles!
Sănătate!

| Glooring explică (pentru corolav):

Bine, inteleg. Dar pana la urma nu m-ai ajutat cu nimic la aceasta intrebare.

| corolav a răspuns (pentru Glooring):

Regulamentul TPU nu-mi dă voie să te ajut.

| Glooring explică (pentru corolav):

Genial! Daca ar fi cum zici tu. Nici nu ar mai exista site-ul asta.
Pentru asta exista TPU.ro. Ca sa pun o intrebare, iar apoi sa imi raspunda cineva ca tine si sa ma "ajute".

Sunt tare curios. Ce ai gasit tu in regulament de nu poti sa ma ajuti?

| corolav a răspuns:

Genială sau negenială, asta e!
Domnișorule dragă, materialul pe care l-ai supus matale atenției utilizatorilor se numește „temă școlară", iar celor care răspund la un asemenea text li se taie răspunsul.
De vreo cinci ani mă războiesc eu cu „adminii", să-i fac să priceapă că nu trebuie acceptate ( pe acest site) asemenea genuri de materiale sau, dacă ele ajung la cei care ar fi să dea ajutorul, să nu fie anulate celor care răspund.
În felul acesta, mie mi-au fost anulate cîteva sute de răspunsuri.
Și, din păcate, cu toate explicațiile mele, urechile acestora sunt surde iar răspunsurile pe care le primesc sunt, invariabil, aceleași: răspunsuri date la cereri de făcut teme.
E vina mea că răspund sau e vina matale că pui astfel de întrebări (texte)?
Un fel de „curat - murdar" dar ...asta e!
Dixit!

| Glooring explică (pentru corolav):

Tema scolara eh?
Ti se pare ca te-am pus sa imi faci nu stiu ce eseu sau nu stiu ce problema la matematica? Pur si simplu am intrebat ceva ce ar mai putea fi un numar in afara de ce mai stiu eu.
Daca intrebarea asta ar putea fi pusa de un elev caruia i s-a dat tema asta eu ce sa fac? E vina mea? Pur si simplu voiam sa aflu deoarece mi-am propus sa fac un proiect cu intrebari despre numere.

Daca in scoala s-ar da ca tema despre dragoste si sex de exemplu. Nu ar mai trebui nimeni sa puna intrebari despre asa ceva? Doar fiindca unui elev i s-a dat odata asa ceva ca tema? La intrebarea asta puteai sa imi raspunzi, daca stiai, in maxim 10 de secunde. Fiindca este o intrebare foarte simpla care nu necesita nu stiu ce timp de gandire si de rezolvare.

Daca s-a ajuns sa nu poti sa pui si tu o mica intrebare simpla despre matematica care te-ar putea ajuta, e grav.

| Zanatare a răspuns:

Natural, real, intreg, complex, perfect

| nuconteazacummacheama123 a răspuns:

Pozitiv,negativ.