| criss94 a întrebat:

Spuneti-mi va rog metoda de a aflare a orei pe glob... daca se poate printr-un exemplu concret crying(

9 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
scrii pe google "what time is it in india/greece/budapest/new york" fra ghilimele si iti spune ora in tara/orasul respectiv.
Daca vrei la nivel global cauta si tu timezones pe google, sigur sunt situri, nu inteleg exact ce vrei.
Bafta

| criss94 explică (pentru CataC):

Mersi happy insa, chiar nimeni nu m-a inteles happy ((

| h05t4g3 a răspuns:

Genul ăsta de probleme se rezolvă cu ajutorul unui glob pământesc, sau cu ajutorul unei hărţi politice a lumii, sau cu ajutorul internetului( http://www.worldtimezone.com/ ).

Dacă ştii engleza, există un filmuleţ pe youtube care explică simplu cum este determinată ora locală oriunde pe glob. http://www.youtube.com/watch?v=widWLhIIbzs

Dacă ai nevoie de mai multe informaţii, lasă un mesaj aici.

Sper să-ţi fie de folos!

| Ciocanciprian12 a răspuns:

Este o aplicatie pe telefon rolling on the floor

| criss94 explică (pentru Ciocanciprian12):

Stiu de asta. dar mie imi trebuie sa rezolv problema..nu doar sa scriu ora

| Maria_alexutza_1993 a răspuns:

Pai de exemplu la meridianul de 0 grade e ora12, mergand spre dreapta orele cresc iar spre stanga orele scad din 10 in 10 grade adica in Romania e ora 29 iar in Austria este ora 18(spre stanga)

| h05t4g3 a răspuns (pentru Maria_alexutza_1993):

Dacă privim planeta în secţiune poate fi reprezentată de un cerc. Ştim că cercul are 360 de grade, şi că planeta face o rotaţie completă în 24 de ore. Cu alte cuvinte în fiecare oră planeta se roteşte cu 15 grade.(15 grade * 24 ore = 360 grade).

| Alinaalinutza33 a răspuns:

Sincer nici eu nu am inteles prea bine aceasta lectie tongue
insa eu am scris foarte simplu :
Se modifica ora daca calatorim spre est sau vest si ramane aceeasi ora daca calatorim spre nord sau sud.

| criss94 explică (pentru Alinaalinutza33):

big grin big grin mie imi trebuie rezolvarea problemelor ca nu inteleg ce spune profa crying iar zilele trecute dupa ce am rezolvat o problema a zis ca e gresita, dar nu pot intelege ce anume...caci azi spune intr-un fel, miine in altul, de aceea vreau sa ma clarific singura tongue happy