| GeorgePiticul a întrebat:

Spuneti si mie va rog ce carti din jules verne sunt cele mai frumoase?

Răspuns Câştigător
| mennenspeed a răspuns:

"800 de Leghe Pe Amazon"
"Arhipelagul in Flacari"
"Capitanul Hatteras"
"Cinci Saptamani in Balon"
"Copiii Capitanului Grant"
"Drumul Frantei"
"Douazeci de Mii de Leghe Sub Mari"
"Goana Dupa Meteor"
"Hector Servadac"
"In Fata Steagului"
"Insula Cu Elice"
"Intamplari Neobisnuite"
"Insula Misterioasa"
"Steaua Sudului"
"Tinutul Blanurilor"
"Uimitoarele Aventuri Ale Unui Chinez"
"Vulcanul de Aur"
astea sunt cele mai frumoase dupa parerea mea big grin

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru mennenspeed):

Cred ca nici nu le-ai citit pe toate, sigur le-ai gasit undeva si le-ai luat.Sunt puse in ordinea alfabeticahee hee.

| mennenspeed a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Din alea am citit 10-11. pana la sfarsit, sunt pasionat de jules verne tongue

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru mennenspeed):

Bine,fie cum spui tu dar ma intreb de ce ai mai spus ca citet"Astea sunt cele mai frumoase, dupa parerea mea." cand tu le-ai insirat pe toate, cred ca le-ai luat de pe Wikipedia, nu cred ca un om normal ar raspunde in felul in care ai facut-o tu, sau cel putin un om pasionat de lectura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Cele de pe wikipedia au diacritice, si de ce zici tu ca nu e pasionat de lectura. Poate asa a vrut el sa scrie. Sau bubui de ciuda ca nu ai primit funda?

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca incerci sa gandesti iti poti da seama ca nu ma hranesc cu fundite, am destule.Ai putea realiza ca sunt contienta si faptul este deja consumat dar eu ti-am scris acel comentariu ca sa iti deschid ochii deoarece caracterul meu tinde spre a ajuta persoane ori tu esti doar o persoana naiva si iti e greu sa intelegi ca nu ma agit pentru o fundita ci doar vreau ca persoanele din jurul meu sa inteleaga cand au dreptate si cand nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Dar totusi de unde stii tu ca nu e pasionat de lectura? Imi cer scuze ca am subminat inteligenta ta nemarginita (daca ai asa ceva, pentru ca nu te cunosc indeajuns incat sa spun, si nu judec lumea dupa un text virtual, spre deosebire de tine). Gestul tau este ori cum nesimtit... Adica nu cred ca esti tu in masura sa ii pui eticheta omului ca nu este normal si nici pasionat de lectura. Cu ce crezi tu ca ai ajutat spunand asemenea lucruri? Ca parca erai bazata pe ajutat happy Se pare ca visezi cu ochii deschisi...
P.S. Sa stii ca am gandit destul de mult fata de tine cand ai spus ce ai spus despre Catalin.

11 răspunsuri:
| AlinnutSsa a răspuns:

Buna!
Eu am citit "Ocolul pamantului in 80 de zile - Jules Verne" si mi-a placut mult.
Incearca si:
"Capitan la 15 ani"
"Insula Misterioasa"
"O calatorie spre centrul pamantului"
"Copii capitanului grant"
Lectura placuta!

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Cele mai frumoase pe care le-am citit de vreo 3-4 ori pe fiecare sunt:
-Capitan la 15 ani
-20000 de leghe sub mari
-Copiii capitanului Grant
-5 saptamani in balon
-Ocolul Pamantului in 80 de zile
-Noul Cain
-De la Pamant la luna
Si preferata mea, cea mai splendida "Indiile Negre", incepe cu aceasta carte.Vei observa ce limbaj este folosit si iti spun sincer ca aceste carti mi-au marcat viata.Pe langa acestea iti mai recomand:Singur pe lume de Hector Malot.Te pup si spor la citit!:*

| Cris06 a răspuns:

20.000 leghe sub mari
Capitan la 15 ani
5 saptamani in balon

| Georgy090 a răspuns:

Cinci saptamani in balon, Capitan la cinsprezece ani, 20000 de leghe sub mari, Steaua sudului. Funda?

| cosmutza0o0 a răspuns:

Pai sunt foarte multe dar cel mai mult ti-as recomanda jules verne-Clovis Dardentor-Secretul lui Whilhelm Storizt