| anonim_4396 a întrebat:

Stie careva care este semnificatia titlului doua poloboace de Alecu Donici? plizz vreau raspuns repede

15 răspunsuri:
| Someonelikeyou a răspuns:

Se refera la faptul ca in text este vorba de doua butoaie(poloboace). unul era plin cu vin.si de`abia [utea sa se miste. iar celalalt butoi era gol, iar pe oamenii care treceau pe drum ii deranjau zgomotul facut de acest butoi.si de aia autorul i-a spus "doua poloboace". parerea mea

| SelluMarrie a răspuns:

Titlul sugereaza prin termenii ''doua poloboace'' doua tipuri de oameni. Polobocul plin simbolizeaza omul care munceste si putin vorbeste, iar polobul gol este omul ce multe vorbeste si putine face.
Sper ca te.am ajutat:*

| GameMaster23 a răspuns (pentru SelluMarrie):

Multumesc, m-ai ajutat multwinking.

| spirt1 a răspuns:

Mersi! Ma-ti ajutat mult:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Autorul face comparatie cu poloboacele pentru a sanctiona defectele si calitatile oamenilor:MODESTIE (polobocul plin) si INGAMFARE, LAUDARE DE SINE(polobocul gol_

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc frumos! si pe mine ma-ti ajutatlove struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc si pe mine m-ati ajutatkiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc ca m-ati ajutat si pe mine chiar aveam nevoie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms
m-ati ajuta mult pentru teme macar le mai face candva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In text este vorba de doua poloboace ce simbolizeaza calitatile si defectele oamenilor harnic-lenes

| Ingerash a răspuns:

Multumesc, m-ati ajutat si pe mine

| Ea_8524 a răspuns:

Titlul prezinta doua modele de gandire si comportament. Polobocul plin reprezinta omul harnic, intelept, modest diar celalalt poloboc reprezinta omul lipsit de caracter.

| Bianca_3698 a răspuns:

Mrs de ajutor

| Mihai96_8956 a răspuns:

SelluMarie a dat cel mai bun raspuns... dupa parerea mea...iti multumim. Sper ca ma va ajuta si pe mine la examen.Bafta!