| Raymiiiii a întrebat:

Stie cienva ceva stiri despre,, PREDICATIVA / SUBIECTIVA"? Se vor lua ambele raspunsuri ca fiind corecte? Va rog dati-mi niste linkuri, si ziceti-mi ce ati mai auzit pe la stiri.Multumesc.

6 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Nu ar fi corect sa se puncteze si pentru predicativa. Ori e ciorba, ori sunt sarmale? Copiii de 10 au stiut, toti. Numai bine si sper sa fie dreptate!

| victorasM a răspuns (pentru Meryem027):

Sunt corecte ambele variante. A spus si decanul facultatii de litere din Bucuresti. Nu suntem noi in masura sa judecam pe nimeni.

| SweetSacrifice a răspuns:

Se fac petitii la scoli, profesori, parinti sa schimbe acest subiect deoarece nu este de nivelul elevilor de a 8-a. Propozitia fiind interpretabila.
Intereseaza-te la scoala ta si semneaza petitia daca se face!
http://www.petitieonline.com/......iunie_2012
Pana atunci intra aici.
Si roaga-te la Dumnezeu deoarece 6 puncte conteaza mult!

| Siiimo a răspuns:

Nu, doar subiectiva se puncteaza;) http://www.opiniatimisoarei.ro/......06_LRO.pdf

Sunt de parere ca ar trebui sa puncteze ambele variante.dar.
Nu era fraza de examen! Pentru ca este interpretabila! La examen dai ceva exact, nu interpretabil ca sa-i incurci pe elevi. Rusine celor care au facut subiectele!

| Andrei112719 a răspuns:

"Domnule Ministru,
In numele numerosilor parinti ai copiilor care au mentionat astazi la examenul de la limba romana ca la subiectul al II -lea punctul 3 raspunsul este "predicativa" va rugam sa analizati subiectul si sa decideti ca ambele variante "b)predicativa" si "c)subiectiva" sa se ia in cosiderare ca fiind corecte si sa se noteze cu punctaj maxim conform baremului de evaluare si notare. Va rugam sa analizati comentariile profesorilor aparute astazi in presa".

"Domnule Ministru,
Va rugam frumos, in numele celor mai multi elevi care au interpretat, tipul de subordonata ca fiind predicativa, sa admiteti notarea celor 2 variante b si c notate cu cate 6 puncte".

"D-le ministru Liviu Marian Pop,
Avand in vedere ambiguitatea subordonatei din fraza propusa la Evaluarea Nationala, va rugam sa cadeti de acord ca ambele raspunsuri sa fie corecte(suiectiava si predicativa)